kayıp pasaport

yeni pasaport alacağım, ama süresi bitmiş olan eski pasaportum kayıp (taşınma esnasında şuan bulamayacağım bir köşeye kaldırılmış)
yenisini almak için eskinin kayıp olduğunu bildirmem yeterli sanırım, eskinin iptali / sistemden silinmesi vs vakit alan bir işlem mi, yeni pasaportun çıkışını ne kadar geciktirir (dilekçe verme vs dahil) ?

EDİT: Kaybettiğime dair dilekçe yazdırdılar. Kaybolan pasaportun numrasını falan sistemden bana söylediler, oradan direkt geçirdim yani. Onun dışında hiçbir yaptırım vs yok. Yenisini normal bir şekilde çıkarttılar.

süresi bitmisse bildirmene gerek yok aanirim. direk yenisine basvurabilirsin

  • zaxurani  (08.04.18 22:59:44)
www.pasaport.pol.tr
Süresi bitmiş bile olsa eski pasaportu istiyorlar.

www.pasaport.pol.tr
Pasaportu kaybedilmesi halinde yapılacak işlemler nelerdir ?

Kaybettiğinizi bildirdiğiniz pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılmasının önlenmesi ve bilgisayar kayıtlarına zayi kaydının girilmesini için il ve ilçe pasaport müracaat merkezlerine yurt dışında ise dış temsilciliklerimize müracaat etmeniz ve bu hususta yazılı beyanınızın alınmasını müteakip, sadece pasaport cüzdan bedelini ilgili maliye birimlerine yatırmak suretiyle zayi ettiğiniz pasaportunuzda bulunan sürenin yeni alacağınız e-pasaporta aktarılması mümkün bulunmaktadır.

Bunun yanında, kayıp olan pasaportunuz için ayrıca ülkemizde kayıp ilanı verilmesi gerekmemektedir.
  • kobuzchu kiz  (08.04.18 23:28:46)
pasaport işlemleri emniyette yapılırken başvuru sırasında bir evrak imzalatıyorlardı eski pasaportum zayi oldu vs. şeklinde, başka bir olay yoktu. başvuruyu ya da pasaportun basılmasını, ulaşmasını falan etkilemiyordu. nüfusa geçtikten sonra da aynıdır muhtemelen.

  • nrmnm  (08.04.18 23:30:57)