Neden hiç kimse kimseyi cehenneminde yalnız bırakmıyor?

hep bir kurtarmacılık, bak o oyle olmazcılık, şöyle yapmalısıncılık, beraber yapalımcılık.. nerede gözüyaşlı insan görse orada bitmecilik vs vs.

sen kendini kurtarmışsın sanki bir diğeri kalmış.

iyi insan olmak mı sebebi?

Vicdan denilen şey bencilliğin ta kendisi. Başkasına bir şekilde yardımda dokunarak hem vicdan yahut ego tatmini sağlanır ve kişi mutlu olarak mutlu olma ödülünü sağlamış olur hem de belki niyeti öyle olmasa bile yardım edenin yardım edilene karşı olan üstünlüğü de aynı zamanda egoyu okşar. Her şeyin başı bencilliktir. Ancak yine de yardım etme, kötü gün dostu olma gibi durumlar faydalı bencilliktir bana göre, daha yaşanılası bir dünya için olmazsa olmaz.

  • siyah giyen adam  (05.04.18 00:50:06)
umutko+100

  • selamun aleykum kitty  (05.04.18 01:09:01)
yalnız bırakıldığın kültürler var. ortadoğu kültürü onlardan biri kesinlikle değil.

  • sen git ben geliyorum  (05.04.18 01:41:48)
ama bu düşünce insanı takıntının dibine vurdurur. adını sanını duyurarak, göze sokularak yapılan yardımlar "gıcık" tamam da, yapılan iyilikleri de bu kadar sorgulamayalım bence.

"bir bahçeye giremezsen durup seyran eyleme
bir gönül yıkamazsan yıkıp viran eyleme" demiş yunus.
  • runagain  (05.04.18 02:37:15)
Temelde bir başkasına faydalı olmanın insana verdiği bir haz var. Bu haz bir ihtiyaç olarak ortaya çıkabiliyor.

  • idexo  (05.04.18 10:11:55)