Ahşap Kapı Onarma

Eski tip bir ahşap kapı var diyelim.
işaretli alt kısmı nemden çürümüş, hatta ince kısım erimiş arka taraf gözüküyor diyelim.
bu kapı nasıl onarılır. ahşap macunu çekmek istesek arkası boş, nasıl olacak da olacak?

i.hizliresim.com

ince kısım dediğiniz muhtemelen kontraplak, kalın kısmı da çerçevesi. iki kısmı da değiştirip zımpara ve boya ile halledilebilir ancak zahmetli olacaktır. elinizden gelmiyorsa kolay kolay da bir usta bununla uğraşmayacak.
amerikan tipi denilen panel kapıların fiyatları makul denebilir (bütçenizi bilmiyorum tabi) ama tamir yerine değişikliğe de gidebilirsiniz (istanublda 550 TL ye yapılıyor)

  • kisa  (03.04.18 14:04:06)
Eğer alttaki 4 cm kalınlığındaki ahşap da bir problem yoksa (ki olmaz kolay kolay) ortadaki kontraplak komple değişilerek ya da yama yapılarak onarılabilir.

Elinizden gelmezse bunu yapacak usta bulmak çok zor, kimse uğraşmak istemeyecektir.

Tarif edeyim;

Orta iç kısımdaki kontraplakın aynı ölçüsünden kestirip üzerine olduğu gibi yapıştırabilirsin. Çerçeve ile arasında mesafe farkı olduğu için hiç sırıtmaz, orta göbeğe şak diye oturtup eskiyi içeride altta bırakın.

Amerikan kapı meselesine gelince, tek bir kapı değişmek pek mantıklı olmaz. Diğer kapılar farklı olacağı için sırıtır. Ayrıca sayın @kisa'nın dediği gibi 550 TL yüksek bir rakam amerikan kapı için.

Adamlar hazır boyalı ambalajlı kapıyı 245 TL'ye satıyorlar. www.ahmetefe.com.tr

Montaj da 100 TL olsa işinizi görür.
  • John Bloor  (03.04.18 15:23:07)