spordan sonra neden uyuyamiyorum?

Herkese selam,

Ne zaman aksam vakti spor yapsam gece uyuyamiyorum. Bugun aksam 9-10 arasi spor yaptim, su an saat 12 olmak uzere ama benim zerre kadar uykum yok. Sabah da erken kalkmam lazim.. Spordan sonra ilik dus, papatya cayi vs denedim ama ise yaramadi.

Size de oluyor mu boyle? Uyuyabilmek icin ne yapmam lazim? Hadi bi uyutun beni.

Tesekkurler.

spor öncesi herhangi bir performans artırıcı kullanıyor musunuz? bu tür ürünler yüksek doz kafein içerdikleri için uykusuzluk yapıyorlar.

  • flexin  (02.04.18 09:51:28)
Spor yapmanın gece geç saatlerde aslında önerilmemesinin nedeni; gece vücudun dinlenme zamanının başlıyor olmasıdır. Vücudun tüm fonksiyonları yavaşlar ve kendini uykuya hazırlar. Bu süreç içinde spora başlanırsa, vücut yeniden harekete geçip dinçleşecektir. Bu nedenle, gece spor yaptıktan sonra kişinin tekrar uyku durumuna geçmesi uzun bir zaman alabilir

Kaynak www.diyetkolik.com
  • €xpolerer  (02.04.18 09:51:57)
@flexin hayir kullanmiyorum

  • cocuklugundan optum seni  (02.04.18 09:54:06)
Spordan sonra adrenalin ve kortisol seviyeleriniz uyumanıza engel oluyor olabilir. Spor boyunca su tüketmeye ekstra özen gösterin ve idmanlarınızı mümkünse uyumayı planladığınız zamandan 3-3.5 saat öncesine almaya çalışın.

  • cmertd  (02.04.18 10:24:22)
vücut ısısıyla da alakalı bir durum. soğumanız gerek. spordan eve dönüş yolunu uzatın. olağanca yürüyün. vücut kendini rolantiye alsın. ben geç yaptığım bütün idmanlardan sonra uyuma güçlüğü yaşıyorum.

  • hemsta  (02.04.18 10:28:19)
Ben de 9-10 arası spor yapıyorum, 12de uyuyorum, hatta bayağı uykum gelmiş oluyor.

Sanırım vücudun adapte olması gerekiyor. Benim her zaman aynı saat olduğu için (9-10 saatine geçeli 2 aya yakın oldu) vücudum alıştı, o yüzden yatar yatmaz uyuyorum.

Tavsiyem: spordan sonra sıcak bir duş al, daha duştayken zihinsel ve bedensel olarak gevşemeye ve rahatlamaya başla, zihnini boşalt. Yatınca da 5dk meditasyon yap. Ben uyuyamazsam meditasyon yapıyorum, iki dkda ağırlaşıyor göz kapaklarım. En temel yöntem: rahat bir pozisyonda, hiçbir şey düşünmeden nefes alış verişine odaklanıyorsun sadece.
  • peggy  (02.04.18 10:50:14)