bağımlılıkta nöral adaptasyon (psikoloji, cogsci, biyoloji vs. bilenler)

aklıma takılan birkaç soru var.

bağımlılık durumunun aslında nöral adaptasyon denen durumla ilişkili olduğunu biliyoruz. bu durum hangi neuroimaging tekniğiyle ölçülüyor? yani bu adaptasyon sürecini gösteren görüntüleme tekniği(mri, fmri, pet gibi) hangisi? ekstra: örnek bir görüntü üzerinden anlatabilecek/gösterebilecek var mı? bu genel bir soru yani her şeyin bağımlılığıyla ilgili olabilir.

ikinci sorum ise seks bağımlılığıyla alakalı. böyle bir bağımlılıkta da biyolojik bir adaptasyon gerçekleşiyor değil mi? mesela sex sırasında salgılanan enzimler yeterli gelmiyor ve daha çok seks ihtiyacı doğuyor? bu da nöronlar düzeyinde mi oluyor? veya işte internet bağımlığında da durum aynı vs gibi?

(bkz: bump)

takip için bunu bırakayım. sosyal bağımlılıklar için aynı cevaplar bana da lazım.
  • occupy grove street  (28.03.18 16:57:54)
Noral adaptasyon aslinda daha farkli ama bagimlilik da bir uyarana cok fazla maruz kalma uzerinden aciklanacak olursa iliskilendirebiliriz. Yapisal bir farklilik bazi calismalarda gosteriliyor ama genelde fonksiyonel aktivasyon haritalarinda ya da connectivity ile ilgili sorunlar oluyor. Iyi bir fmri dizayni bunu kolayca gosterir. Pet de bagimlilik turune gore ozel noromodulatorlere odaklanilacaksa iyidir ama "saglikli" insanda ne tercih ederim uygulamayi ne de kendim denek olurum. Eeg ile de subkortikal olsa dahi belli frekans araliginda global connectivity bakilabilir. Asil odaklanilmasi gereken roi nucleus accumbens ve dlpfc ile aralarindaki temel connectivity olabilir.

Herhangi bir bagimlilik icin mekanizma az cok ayni isliyor. Tabii biyolojik ya da sosyal temelleri farkli olabilir ama ciktiklari yer nucleus accumbens.
  • lamira  (28.03.18 17:07:27)