Konut kredisi

Merhaba,

Asgari ucretliye verilebilecek azami kredi miktari tahminen ne olabilir? Daha oncesinde bankacilik faaliyetlerinde pek bulunmamis, farazi 1000 tl limitli kredi karti olan, kenarda bazi fonlarda, hisse senetlerinde islettigi bir de 20.000 tl'si var diyelim, 200.000 tl alabilme olasiligi var midir? Konutun ederi yaklasik 400-450.000 tl.

200 binin 5 yil vadede aylik odemesi 4500 5000 arasi, 10 yil vade de 3000 3500 tl arasi. Maas bordrosu vs kredi taksidi kiyasi yapmiyor mu bankalar?

  • ateyist_  (28.03.18 09:38:29)
Aslinda asil sorum su 200 000 tl kredi cekmem lazim ama bankalar vermiyor, ben de bir calisanima evimin satisini yapip adina kredi almayi dusunuyorum. Baska hicbir finansal imkan gelmiyor aklima bu 200 bin icin, maddiyatim da asiri sikintiya girdi. Her turlu fikre acigim.

  • ateyist_  (28.03.18 09:41:01)
Evini ipotek edip kredi kullanamıyor musun? Rotatif kredi işini görmüyor mu mesela?

Soruya cevap;

Aylık gelir ile taksit orantılı olmalı, 1600 TL maaş alıyo gözüken birine ayda 2000 TL taksit ödeyeceği kredi verilmez. maaşı kadar taksit ödenecek kredi bile verilmez, "taş mı yiyecek bu adam? maaşı krediye yatırırsa evi nasıl geçindirecek?" mantığı var.

Bankanın elinde değil bu, devlet denetliyor. İyi de yapıyorlar, insanların ödeyemeyeceği borçlara girmesini engelliyorlar.
  • John Bloor  (28.03.18 09:58:13 ~ 10:00:51)
Denedim fakat piyasada 4 adet karsiliksiz cekim var, o sebepten adima cek karsiligi kredi vs. faydalanamiyorum.

  • ateyist_  (28.03.18 10:08:05)
asgari ücretli birisi 200.000 TL'lik konut kredisi çekemez. konut kredisinin vadesi maksimum 10 senedir. şu anda zaten faiz oranları uçmuş durumda. hele hele piyasada dönen 4 adet çekin varsa unut krediyi

  • silah taciri  (28.03.18 10:15:13)
Çalışanına resmi olarak zam yapıp maaşını ve ssk primini yüksek ödeyerek de halledebilirsin.

Ama çalışanın da ileride sıkıntıya düşer ödeyemezsen, iyi hesapla. Allah yardım etsin.
  • John Bloor  (28.03.18 10:50:03)
"Ama çalışanın da ileride sıkıntıya düşer ödeyemezsen, iyi hesapla. Allah yardım etsin."

Çalışanının sıkıntıya düşeceği bir durum yok sanırım. Eğer krediyi ödeyemezse banka 450 bin liralık eve el koyar, mevzu kapanır. Hatta artan para calisana verilir. Asıl sıkıntıya dusebilecek kişi malesef arkadaşın kendisidir. Zira, kredi taksitlerini arkadaş ödeyecek. Taksitler bittikten sonra, güvendiği çalışanı kendisini tanımayıp evin üstüne yatmaya kalkabilir. Bu durum turkiye'de çok sık yaşanır. Abi-kardes arasında bile yaşanır. O yüzden malını başkasının üstüne yapmamak lazim. Bu sıkıntıdan çıkmak için cirpinirken evinden de olabilirsin.
  • sfteses  (28.03.18 11:17:08)
evi satin.

  • brkylmz  (28.03.18 13:31:56)