dizlerimde ne var (menisküsle ilgili)

selam,

cumartesi gününe doktordan randevu aldım öncelikle onu söyleyeyim :) önceden menisküs yırtığı vardı ikisinde de ama diz kapağının yüksek olması falan sorun mu :(

sonuçlar aşağıda, korkmalı mıyım ?

sağ diz:
Sonuç :
Patella yüksek yerleşimlidir (IS indeks 1.26; patella alta).
Infrapatellar yağ yastıkçığı patella komşuluğunda ödematöz sinyal intensite değişiklikleri (fat-pad impingement?).
Diz eklem içi ve suprapatellar bursada belirgin effüzyon artışı.
Lateral menisküs gövde-arka boynuz bileşkesinde periferal kontura ve serbest uca uzanım gösteren horizontal fokal yırtık.
Lateral gastroknemius kası origosunda os fabella varyasyonu.
Lateral kollateral proksimal liflerinde hafif düzeyli kalınlık ve sinyal artışı (grade 1 sprain).

sol diz:
Sonuç :
Patella sınırda yüksek yerleşimlidir (IS indeks 1.22; patella alta).
Lateral menisküs gövde-arka boynuz bileşkesinde periferal kontur ve serbest uca uzanım gösteren horizontal yırtık.
Lateral kollateral ligament proksimal liflerinde hafif düzeyli kalınlık ve sinyal artışı (grade 1 sprain).
Lateral gastroknemius origosunda os fabella varyasyonu.

doktor değilim ancak ön yan diz çapraz bağ ve menisküs ameliyatı oldum. yırtık aşırı değilse ameliyat olmanı önermem. ağrı illaki olur ancak ftr ile çözen doktorlar var. ameliyat oldum kronik ağrılarım var. yaşın çok yoksa ameliyata yanaşma. genede dr daha iyi bilir.

  • mikahakkinen  (27.03.18 12:19:59)