ing. kısa çeviri

En iyi şehir, manzarasıyla değil, insalarıyla en iyi hissettiren şehirdir.

taslak:
The best city for somebody is when it makes you feel the best not with its view, but with its people.

böyle cafcaflı nasıl kurarız cümleyi? yukarıdakinde bir sıkıntı var ve çözemedim.

The best city is not the one makes you feel good with its view but residents.

But'tan sonra uzun uzun yazmak gerekiyor mu yoksa but residents diyip geçebiliyor muyuz emin değilim ama ilk cümleye göre daha anlaşılır.
  • hohoho  (26.03.18 02:19:00)
The best city is the one that makes you feel great with its inhabitants, not with its scenery.

  • cooperr  (26.03.18 02:19:23)
makes you feel the best diyemez miyiz? @cooperr artistiği az olmuş. not/but kullanmak istiyorum.
@hohoho dediğin doğru gibi ama "but its residents" kulağıma daha iyi geldi.

the best city is not the one makes you feel the best with its view/scenery, but its people/residents/inhabitants.
  • diffarentiationation  (26.03.18 03:02:15)
makes you feel the best kulaga pek hos gelmiyor acikcasi, great bence daha iyi.
view kullanmam sahsen, sehrin scenery'si olur ama mesela bir evin view'u olur. es anlamli ama kullanim yerleri farkli.
but WITH its residents/inhabitants demek lazim..
  • cooperr  (26.03.18 05:44:26)
The best city is not the one that makes you feel good by its scenery but its people.

  • eindaclub  (26.03.18 11:56:44)