Hız Düşüklüğü Modemden Mi Altaypıdan Mı?

Yeni taşındığım evde 16mbit e kadar bağlantı desteklediğini söylediklerinden türk.net e geçtim. Elimdeki modem modeli D-link DSL-2640U. Sayfasında şöyle bir bilgi var: ADSL Desteği :ADSL2+ (24 Mbps), ADSL2 (12 Mbps), ADSL (8 Mbps)

Benim bağlantım VAE ADSL olarak geçiyor ve 8mbit üzeri alamıyorum. Türk.net çalışanı oldukça bilgisiz gibi gözüktü gözüme ve altyapıdan kaynaklandığını söyledi.

Ancak adsl ise bağlantım zaten modemin seviyesi 8mbite kadar Yok adsl2 ise 12mbit e kadar veya adsl2+ ise 16'ya kadar kaldırması lazım.

Bilenler bilgi verebilirse süper olur. Şimdi bir de 200 liraya modem alıp sinirden onu kırmayayım.

Modemin adsl2 yi destekliyor olabilir ama altyapi 8 mbit’den fazlasina izin vermiyordur. Modemi degistirseniz de sonuc degismez.

  • kompisko  (25.03.18 13:01:39)
turk.net / telekom / netspeed bunlarin sitesinde maksimum hiz sorgulayici var. orada ne sonuc cikiyor.
bir de bazi dsl modemlerin arayuzunde mevcut hat hizi ve maksimum hat hizi olcumlerinin bulundugu ekran oluyor. ona da bakabilirsin. bence her turlu 8den fazla alabiliyor olman lazim, altyapin o kadar kotu olamaz

  • jedilance  (25.03.18 15:47:28)
Türk.net bilmiyorum lakin onda da aynıdır.

Benim tarifem 24mbit'e kadar iken ttnet bana 8mbit gönderiyordu. 2-3 ay önemsemedim sonra yeter diyerek aradım dedim benim altyapım fiber, tarifemde öyle bana yok yere az hız veriyorsunuz arttırın. Ertesi 20mbit almaya başlamıştım. Şu anda o altyapıyla 35 alıyorum (tabii tarifemi yükselttim).

Kısacası altyapınız 16mbit'i desteklemesine rağmen iss'ler size bile isteye veya bilmeye istemeye az hız gönderebiliyorlar. Ayrıca modeniz adsl2+ olduğu için 24mbit hız alabilirsiniz. Sorun modemde değil internet servis sağlayıcısında. Türk'net ile iletişime geçin hallederler.
  • ampri kuka  (25.03.18 15:55:57)