bisiklet ve diz ağrısı

Merhaba,

Part time çalıştığım işle yoğun olarak bisiklet sürüyorum, haftada 4-5 gün günde 5-8 saat 35-70 km arası değişen değerler.
Daha önceleri dizimde hafif ağrı oluyordu özellikle solda ama hiç çok ciddi değildi geçiyordu.
Geçen hafta yeni bisiklet aldım ve haftasonu özellikle sağ dizim çok kötü ağrıdı. Seleyi yükselttim ama öncesinde çok alçaktı herhalde. Pazar gecesi dizimi bükemiyordum.
Pazartesi salı çalışmadım, ağrı hafifledi, çarşamba çalıştım gene ağrıdı bu sefer daha az, dün hafifledi, bugün de hafifti başta ama çalışınca gene baya ağrıdı.
Şu ayağı arkadan popoya çekme egzersizini yapıyorum ama ne kadar faydalı bilemiyorum.

Dinlensem geçecekmiş gibi ama bir şeyler yanlışsa yine ağrı girecekmiş gibi de. öte yandan şöyle 1 hafta falan ara vermelik durumum da yok çalışmam gerek :/
ipren ibuprofen falan aldım pazar günü falan ama o da faydalı mı zararlı mı bilemiyorum.
Ne yapayım bir yol gösterin :/ Fizyoterapiste gideyim diyorum randevu yok yakın zamanda. Daha önce bir çeşit bant yapıştırmıştı dizin altına, eczaneden alsam öyle bir şey yapıştırsam işe yarar mı?

Teşekkürler

Anlattigin sey sele ayari gibi gozukuyor. Asagidaki videoyu izleyerek gorunur yanlisin varsa duzeltebilirsin. Onun disinda sorumluluk almamak adina bir uzmana gozukmen gerekebilir diye ekleyeyim.

m.youtube.com
  • ykyt  (24.03.18 00:35:03)
Başlamadan germe açma yapın muhakkak. Sele boyu konusu çok önemli. Uzun yol yapıyorsunuz ara verin muhakkak yolda. Bir de beslenmenize dikkat edin, kemiktir, ilik suyudur vs. He bi de akşamları dize soğuk kompres

  • red g  (24.03.18 00:36:22)
Fizyoterapiden once bi ortopediste gorunebilirsiniz. Akut durumlarda randevusuz gidilecek ortopedist mutlaka vardir.

Sele ayari onemli bir de bhrada biri bana "dusuk vites, yuksek kadans" demisti, 4.vitesin ustune artik pek cikmiyorum artik
  • kuehles blondes  (24.03.18 00:51:54)
sele ayarıyla baya uğraştım, şu an doğru olması lazım ama bir yanlış var mı emin olamıyorum. Belki de aldıktan sonraki birkaç gün pek iyi değildi ağrı girince ve ben yeterince dinlenmeyince iyileşemedi daha :/

  • senolll  (24.03.18 01:11:58)
Merhaba.
Öncelikle geçmiş olsun.

10 yıllık bisiklet sürücüsü ve bir pratisyen hekim olarak cevaplıyorum.

Sorunun kaynağını bilmeden tedavi etmeye çalışmak ya da bisiklet sürmeye devam etmek yanlış olur. Bisiklete binmeye ara verip bir ortopedi uzmanına gözükmelisin. Muayene ardından muhtemelen MR isteyecektir. Onun sonucuna göre seni yönlendirecektir (sonucu paylaşırsan ben de yardım ederim.)

Bir de yaşın, kilon ve varsa ek hastalıkların nelerdir?
  • the kene  (24.03.18 12:13:12)
Menüsküstür.

  • japon askeri  (24.03.18 15:03:51)
@the kene, teşekkür ederim.
Bir uzmana görünmek için randevu bakıcam tekrar. Yaş 26, kilo 85 bildiğim kadarıyla ek bir hastalığım yok.

  • senolll  (24.03.18 15:33:01)