[]

2. görüşme ve maaş pazarlığı

izmirde tekstil sektöründe bi aile firması.

geçen hafta ilk görüşme gerçekleşti.yarın 2. görüşmem var.

muhtemelen beni alacaklar.

iş: YETİŞTİRİLMEK ÜZERE DIŞ TİCARET ELEMANI

dış ticaret eğitimi alırken hocaya mail attı bunlar.yeni mezunlarınızdan varsa yollayın eleman arıyoruz diye.

haaa uzun yıllar çalışabileceğimiz birini arıyoruz diyorlardı bir de.

bana kullanacak adam arıyorlar gibi geldi ama neyse.

cv mi özetlersek...

ingilizce iktisat ve aöf medya ve iletişim(2 yıllık) okudum.
dış ticaret eğitimi aldım.ehliyetim yok.iş tecrübem yok.

askerden geleli 3 ay oluyor.yani 3 aydır işsizim.adamlar da biliyor bunu.

yarın maaş konuşacağız ve büyük ihtimal asgari ücret teklif edecekler.

benim elim dolu değil açıkçası.ne verirlerse kabul edecem ama en azından bi pazarlık yapasım var.

2000 isteyip 1800 de anlaşalım diyecem.

daha önce bi kaç kişi akıl verdi ama kafamı karıştırdılar.

biri : ne verirlerse kabul et.sonra artar.

diğeri : ne kadar yüksekten başlarsan sonraki zamlar da önceki maaşına bakılarak yapılır.o yüzden koparabildiğin kadar koparmaya bak.

KARDEŞİM BEN NE YAPAYIM ŞİMDİ ?

HANGİ BİRİNİN DEDİĞİNE GÜVENEYİM ? VE ONU UYGULAYAYIM ?

 
Ne verirlerse kabul et.sonra artar.


  • japon askeri  (20.03.18 22:35:05) 
borçlarım var bir 50 lira arttırsanız bile çok işimi görür de.


  • lesemajeste  (20.03.18 22:40:06) 
Ben sektörü bilmiyorum ancak yaklaşımlar üzerine 1-2 kelam edip kaçacağım;

''ne verirlerse kabul et sonra artar'' başına gelmiş olan var mı hep merak eder dururdum, lan bir ton söz var para ilk işte kazanılmaz, iş değiştirmeniz gerekir üzerine.

Yani 2. adam pratikte çok haklı, ne kadar yüksekten başlarsan o kadar iyi ancak buda problem senin yüksekten başlama/başlamama ihtimalin. Zorlayabildiğin ölçüde en tepe rakamdan başlamaya çalış.
  • mete kudur  (20.03.18 22:46:19) 
aile şirketiyse muhtemelen pazarlık yaparlar ama yapmama ihtimallerini de göze alıp giriş buna. "hmm anladım evladım biz senin istediğin parayı veremeyiz ne yazık ki, haydi iyi günler" diyebilirler, bu durumda çark edip asgariye razı olabilir misin yoksa bok sürdürmeden kendi yoluna gider misin; onu düşün.

2000 çok ama asgari muhabbeti açılırsa "okul okumayandan, bu işi en alt seviyede yapabilecek olandan daha donanımlı olduğumu düşünüyorum" diyebilirsin. peşine de 1750 diye düşünmüştüm dersin mesela, karşı taraf masaya otururken en az teklifle masadan kalkma amacını güder. sen istediğin rakamın makul olduğuna inandırmalısın karşı tarafı, o yüzden neden 1750(ya da kaçsa) istediğini temellendirmen daha iyi olur. 2000'i temellendirebilirim diyorsan o da olur ama baz tekliften ne kadar uzaklaşırsan o kadar az makul gelirsin kulağa.
  • Bruce  (20.03.18 22:58:25) 
bence yapabileceğin en iyi hareket bir aile şirketinin kapısından bile girmemek. farklı alanlara yönelebilirsen, fırsatın varsa dene. yaşın genç daha. ale şirketi ilerde de bir şey vadetmeyecek.


  • nick bulamadim  (20.03.18 23:20:36) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.