Bulgur pilavıni daha lezzetli yapmam için önerileriniz var mı?

Pirinç pilavından bulgura geçeli epey oluyor ama sürekli ve sade yapınca tatsız tuzsuz gelmeye başladı. Sizin önerileriniz var mı?

et sulu ve sebzeli

  • bizansa karsi memleket takimi  (19.03.18 12:42:00)
Sıvı yağ mı kullanıyorsun bulguru kavururken? Tereyağ kullanarak lezzeti katlayabilirsin.

Ben bazen suyunu çektikten sonra bir tutam kuru nane ekleyip karıştırıyorum ve birkaç dakika demlenmeye bırakıyorum, mis gibi oluyor öyle de.
  • chicha  (19.03.18 12:43:35)
soğan yerine çok ince doğranmış pırasa kullanınca tadı zenginleşiyor, aynı şekilde kereviz saplarını da ince ince doğrayıp kavurunca bayağı lezzet veriyor. Sırf bulgura değil, her şey için geçerli genel olarak.

  • whoosie  (19.03.18 12:43:39)
etsuyu veya tavuksuyu ile pişirebilirsin.

bezelye ve havuç taneleri ile karşıtırabilirsin.

sebze olmasın dersen üstüne karabiber, defne yaprağı ve sumak atıp kapağını kapatırsın. oldu bitti :)
  • plastic_angel  (19.03.18 12:44:34 ~ 12:45:15)
salça ve kurutulmuş domates.

  • giovanne  (19.03.18 12:45:38)
Mercimekli bulgur
Patlıcanlı bulgur
Domatesli biberli soğanlı bulgur.

Bunlar bulgurun upgrade edilmiş harika versiyonları
  • kablelvuku  (19.03.18 12:45:50)
açılın bulgur pilavı uzmanı geldi. bir kaç tavsiye yazacağım. bunlardan istediklerinizi birleştirip yapabilirsiniz. ya da hepsini de yapabilirsiniz.

1) yağ: kaliteli yağ, yemeği kaliteli yapar. sıvı yağ (zeytinyağı) ile güzel tereyağını birleştirerek kullanabilirsiniz. zamanla hangisinden ne kadar kullanacağınıza karar verirsiniz.

2) baharat: soğanı kavuruyorsunuz ya. hah o aşamada güzel bir pul biber ekleyin. acı sevmiyorsanız acısız olanlardan ekleyin. kavrulmuş pul biber efsanedir.

3) salça: domates ve biber salçasını birlikte kullanın. acı sevmiyorsanız acısız biber salçaları var onlardan kullanın. soğan kavururken salçayı da ekleyin salça da güzelce kavrulsun soğanla.

4) tazelik: gerçek domates de ekleyebilirsiniz. sadece salçasını değil ben domatesin kendisini de kullanıyorum. domates ekleyeceksem domates salçasını bayağı az koyuyorum.

5) sebzelendirme: sivri biber ya da çarliston, kırmızı biber de doğrayıp soğan ile kavurabilirsiniz. bunlar da enfes bir lezzet katacaktır.

6) dinlendirme. pilav piştikten sonra ne olursa olsun, açlıktan geberseniz de 20 dk tencerede dinlensin.
  • godsparticle  (19.03.18 12:49:56)
Et suyu
Tereyağı
Doğal salça ev yapımı
Patlıcan biraz da. Mis gibi olur.
  • mor oje  (19.03.18 12:52:42)
Soğan, domates, biber ve kurutulmuş reyhan

  • curukturpkokusu  (19.03.18 13:02:33)
Sarımsaksız bulgur pilavına pilav demem ben. Domates, yeşil biber, soğan, sarımsak, azıcık salça ve bol naneli pişiriyorum. Efsane bir pilav oluyor. Kimi zaman içine haşlanmış tavuk göğsü de koyabilirsiniz didilmiş vaziyette.

  • teoridefeminist pratiktegeysa  (19.03.18 13:11:12)
Soğanları büyük kesin, küçük küçük ufalıp yok olmasınlar.

  • archmage mahmut  (19.03.18 13:12:27)
et suyuna, tavuk suyuna gerek yok. biraz salça, biraz sivri biber ve sarımsak. pişman olmayacaksın

  • silah taciri  (19.03.18 13:20:38)
sebzeli çeşitlere ek olarak, soğan biber mantar salça şahane oluyor.

  • aquarium  (19.03.18 13:33:55)
bir arkadaş salçasız olur mu demiş de ya hu bulgur pilavı dediğimiz şey her yörede farklı pişen onlarca çeşidi olan bir şey.

haftada 2 kere yaparım bir kere salça koymadım ya la ben. hatta annemin ablamın koyduğunu bile görmedim.
  • kljgslsdkjsd  (19.03.18 14:01:14)
yaz aylarında bol domates, soğan ve biberli, pişince üstüne de taze fesleğen kıyılıp kapağı kapatılıp bekletin 10-15 dk.

mercimekli ve patlıcanlı bulgur + 1
  • Phoebe  (19.03.18 14:02:58)
arkadaşlar kimi salça katar kimi katmaz, kimi melemeni soğanlı yapar kimi sarımsaklı... bak ben de bulgura patlıcanı ilk defa duydum. dener miyim, bilemem alışılmış damak zevkimin dışına fazla çıkamıyorum ama belki denerim. meselabiz de mantar koyarız ama bunu bunu domatesli sulu bulgur pilavı yaparken koyarız. benim kastettiğim sulu yemek yanında yediğimiz yağlı bulgur pilavı için çeşniydi. ama epey tüyo aldım. teşekkürler herkese.

  • for day to break  (19.03.18 14:19:44)
Neden kimse yeşil mercimekli bulgur pilavı dememiş?

Bol tereyağlı, yanına da bir soğan kıracaksın. Off.
  • yirmisantim  (19.03.18 16:39:08)
tüm söylenenlere ilave haşlanmış nohut baharat vs koyup yapıyorum arada değişiklik oluyor.

  • kullanıcı adını aktif edemeyen insan  (19.03.18 17:03:04)
köri.

  • sen git ben geliyorum  (19.03.18 17:04:38)
salça, domates, soğan ve biber

  • playing star again  (19.03.18 17:21:54)
tereyağ +1000

  • naksidil  (19.03.18 20:13:04)
patates sucuk ? yumurta da kırsam üzerine güzel olur.

  • for day to break  (19.03.18 20:17:41)