Şirket sermayesi çekilebiliyor mu?

Anonim şirket kuruluşlarında bankaya yatırılan ve bir süre bloke konulan para, bloke kaldırıldıktan hemen sonra çekilebiliyor mu?

Bilenler bi' el atsa...

elbette çekersin, eline zincir vurmayacaklar. ama o para artık şirketin parası olacak. şirketten borç olarak çekersin.

  • kibritsuyu  (19.03.18 02:54:15)
sermaye arttirdifimizda cekmistik. vergi mergi cikmamisti. muhasebecine sor en iyisi

  • kveldulv  (19.03.18 02:55:26)
cektim sorun olmadı

  • kingcyrax  (19.03.18 04:38:41)
arkadaşlar muhasebeciniz konuşuyor. "vergi çıkmadı, sorun olmadı" gibi cevaplar bu sorunun cevabı değil.

bakın tekrar söylüyorum. şirket kurduğunuzda, sermaye arttırıdığınızda o koyulan para artık şirketin parası oluyor. şirketin ayrı bir tüzel kişiliği var, başka bir adam gibi. parayı koyuyorsunuz, o para artık şirketin. geri alır mısın? elbette. ama borç olarak alırsın. şirket sana borç verir. tıpkı arkadaşın mahmut sana borç veriyor gibi. bu aşamada vergi de çıkmaz, sorun da çıkmaz.

ama sonradan bu işlem dikkat çekici bir tutarda ise şirket devletin radarına girer. devlet; "sen bu adama niye para verdin? karşılığı? bu adamdan karşılığında bir şey aldıysan faturasını göster, karşılığını kanıtla. yok karşılığında bir şey almadıysan, borç para kullandırdıysan, her borç para kullandıran kurum gibi, benim belirlediğim faiz oranından az olmamak üzere faiz almış olman ve bunu da faiz geliri diye beyan edip vergisini vermen gerekir" der.

şimdi siz radara girmediğiniz sürece sorun olmaz tabii, olmaz zannedersiniz. "ben hep alkollü araba kullanıyorumi daha hiç kaza yapmadımi alkollü araba kullanmak sorun deği"l demek gibi bir şey bu.
  • kibritsuyu  (19.03.18 10:10:05)
Çekilir. şirketin kasası şişer (muhasebe dili). Öylece bırakırsan yıl sonunda adat uygulanması beklenir. Uygulamazsan otomatik cezası yok, inceleme yersen o zaman sorarlar "adat işletmemişsin nerden bunun faturası" deyü.

  • 507  (19.03.18 12:12:29)