Kayıp kimlik ve yeni kimlik çıkartma...

Eski kimliği kaybettim . Evde heryere baktım bulamadım. Şimdi yeni kimlik çıkartsam benden isteyecekler bunu nüfus müdürlüğüne gitmeden önce yapmam gereken bişey var mı bunun için ?
Bi de şu biyometrik fotoyu gözlükle cekilebiliyor muyuz?

Benim anladığım, kimliğini ispat edecek başka bir fotoğraflı belge (pasaport varsa o halleder), yeni kimlik kartını altı ay içinde almadıysan (sistemdeki fotoğrafın eskidiyse) biyometrik fotoğraf ve kimlik kartı bedeliyle gitmen gerekiyor.

Gözlüğün bir sorun yarattığını hiç duymadım ne kimlikte ne pasaportta ne vizede vb ama garantiye almak istiyorsan, olası diğer tüm sorularınla beraber, 199'u arayıp sorabilirsin.

ekimlikrandevu.nvi.gov.tr

KİMLİK KARTININ BEDELİ NE KADARDIR?
2016 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 18,5 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 18,5 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 37 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsil edilir.

KAYIP VEYA DEĞİŞTİRME NEDENİYLE KİMLİK KARTI NASIL DÜZENLENİR?
Kimlik kartının kaybolması veya değiştirilmesi durumunda sistemdeki fotoğraf altı ay öncesine ait değil ise ilgiliden son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf istenir ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu alınır.

KİMLİK KARTI TESLİM EDİLİNCEYE KADAR KİMLİĞİ İSPATLAMAYA YARAYACAK HANGİ BELGE KULLANILIR?
Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda yeni kart düzenleninceye kadar kişinin talebi hâlinde, herhangi bir nüfus müdürlüğünce kimliğini ispata yarayacak geçici kimlik belgesi düzenlenir.

KİMLİK KARTININ KAYBEDİLMESİ HALİNDE NE YAPILIR?
Kimlik kartının kaybedilmesi veya çalınması durumunda çağrı merkezi veya nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Kayıp ve çalıntı bildirimi yapıldıktan sonra kimlik kartı iptal edilecektir.
  • lazor  (19.03.18 02:00:42)