Film/Dizi Önerisi Çözüm

Sürekli yapılan film önerisi isteklerine kesin bir çözüm bulsak mı?

Mesela şu filmi seven bu filmi de sever, şu dizi ile bu aynı zevke hitap ediyor gibi. Hatta bunun uygulaması internet sitesi bile geliştirilebilir. Yazılımcılar el atsın.

herkesin bir şeyler yazması serbest ve yazabilir de.

IMDB.

  • i was made for you  (18.03.18 22:05:21)
Tastekid diye bir site vardı ancak pek güzel öneriler vermiyordu. Şimdi baktım tastedive olmuş sitenin adı.

  • uyusam iyi olur  (18.03.18 22:08:24)
imdb gibi değil benim dediğim,

kullanıcıları filmleri bunu seven adam bunu da sevdi şeklinde öneri demiştim. bence güzel de olurdu. ben başlayayı bari

film, equilibrium seven moon da sever
dizi, leyla mecnun seven kaygısızları da sever

böyle kastetmiştim. imdb okyanus, okyanusta taka ile balığa çıkmış gibi hissediyorum bazen kendimi.
  • zugas  (18.03.18 22:23:28 ~ 22:23:51)
Arkadaşların IMDB yazmasının sebebi bu sitenin hakikaten tam olarak senin istediğin türde öneriler sunması. Misal IMDb de game of thrones sayfasına tıkla.

m.imdb.com

Sayfayı aşağı doğru kaydırırsanız "more like this" diye bir başlık göreceksiniz. IMDB mesela bu diziyi sevenlere strangers, Vikings, Westworld gibi dizileri önermiş.
  • nihayet  (18.03.18 22:58:34 ~ 23:17:29)
öncelikle tastedive da imdbde tam olarak sonuç vermiyor bu konuda.

bana öyle geliyor ki tastedive yapım yılını çok esas alıyor. 2010da çekilmiş bir filmi yazdığında misalen 80lerde çekilmiş herhangi bir filmi göstermiyor. çok kısıtlı zaman aralığındaki filmlere bakıp kısıtlıyor yani.

ha keza imdbde de öncelikle başrollere/yönetmene göre öneri sunuyor. ve o da nadiren yapım döneminin dışına çıkıyor.

aynı şekilde ülke/bölge faktörü de çok fazla öne çıkıyor.

daha spesifik cevaplar için insanlara sorulması kanaatindeyim ben. algoritmalar bu konuda maalesef tam olarak ihtiyaca cevap olmuyor.
  • kljgslsdkjsd  (19.03.18 12:19:06)