İngilizce bir terim olan "in rem" ne demek?

Merhaba arkadaşlar. Bu terimin ne anlama geldiğini tam olarak çıkaramadım. Yardımcı olabilir misiniz acaba?

Not: Terim İngilizce bir hukuk kitabında geçiyor.

tureng.com

action in rem aynı dava demekmiş. Latince'den geliyor, actio in rem'miş orijinali

edit:aynı değil ayni'ymiş
  • nundu  (18.03.18 02:31:11 ~ 03:34:33)
valla cambridge'de şöyle demiş;
relating to a legal action that deals with property rather than a person(law)
cümleyi yazsan daha iyi yardım edebilen çıkar belki.direkt karşılığı türkçede yok gibi belki vardır ama hukuk terminolojisine sen daha hakimsindir zaten
  • high hopes of the sozluk  (18.03.18 02:36:29)
burada tertemiz açıklanmış: legal-dictionary.thefreedictionary.com

özetle, bir nesneye açılan dava.

abd'deki hukuk sisteminde davalar iki taraf arasında oluyor. mesela ben çıkıp bush'a dava açarsam, "sen git ben geliyorum v. bush" diye dava açılıyor. eğer konu abd'ye kaçak yolla sokulan 1500 sigara ise, o zaman "abd hüküneti v. 1500 kaçak sigara" diye dava açılıyor ve bu davanın amacı sigaraların şu andan sonra kimin olduğuna karar vermek.

okuduklarımdan benim anladığım bu. hukukla hiçbir bağım yok; o yüzden çok yorum yapamıyorum.
  • sen git ben geliyorum  (18.03.18 05:54:52)