Biyokimya

Glikoliz ve glukonogenez arasındaki ilişkiyi anlamaya calisiyorum.
Glikolizde sonlarda piruvat --piruvat kinaz ile -- pep'e donusur dedik.
Simdi glukunogenezde piruvaat once piruvat karboksilaz ile okzaloasetata çevrilir sonrra pep karboksikinaz ile pep'e dönüşür dedik.
Bu iki olau zıt gibi neden ikisi de pep'e dönüşme egiliminde?

tolu geriye doğru alıyor.glikoliz glikoz yıkılıyor glukoneogenez tekrar glukoz üretimi

  • birdposing  (14.03.18 20:26:01)
Sormak istedigim bu degildi bu sacma oldu son soruma bakailir misiniz?

  • Lozturkmen  (14.03.18 20:31:19)
Pep’ten prüvata geniş bi ok çizerler. Prüvattan pep’e seri enzimiyim reaksiyonları yazarlar. En azından ben ders anlatırken öyle yapıyorum. Gidişi kolay dönüşü zor oluyor :)
Çünkü reaksiyonda arafornlar var ve onlar genelde yazılmaz. Seminer konusu bunlara takılma.
Glukoneogenez ve glikoliz arasındaki farklar, düzenlenmeleri ortak noktaları sadece bunlara çalış. Harper lehninger lipoincott kitaplarından çalış. Hocaların notları hatalı olabilir. Sınava hazırlandığını düşündüğüm işin böyle yazdım. Başarılar
  • intihar etsem de kendime gelsem  (14.03.18 21:09:21)
aynen aradaki enzimlerde yolun önemli basamakları mesela atp çıkan yerler co2 çıkan yerler naph kullanılan yerler vs şeklinde soru gelir.bir al eline kağıdı 3 kere çizsen öğrenirsin.daha sonra neler neler gelecek.çok kasma kendini dün de soruyordur.kendin çıkarmaya çalış emin ol uğraştıkça kafanda oturacak.

  • birdposing  (14.03.18 21:30:40)