Uçak kazaları son dönemde neden bu kadar arttı?

En güvenli ulaşım yollarından biri olan hava taşımacılığında son dönemlerde olan ölümlü kazalar sizin de dikkatinizi çekmedi mi?

11.02.2018 - Rusya - 71 ölü
18.02.2018 - İran - 66 ölü
11.03.2018 - Abd - 5 ölü (helikopter kazası)
11.03.2018 - İran - 11 ölü
12.03.2018 - Nepal - 49 ölü

Trabzon'daki gibi faciaya ramak kalan kazalar da yaşandı ayrıca. Hava muhalefeti, pilotaj hatası, teknik aksaklıklar, bakım ve onarımdaki ihmaller, kuş çarpması vs gibi sebeplere ek olarak depremler ve manyetik alan değişimlerinin ne derecede etkisi var sizce?

www.dailymotion.com

Düşen uçakların hepsi kıytırık havayollarının kıytırık uçaklarından oluşuyor.

Rusya: Saratov Havayolları - Antonov An-148
İran: Aseman Havayolları - ATR-72
İran2: Özel jet - Bombardier Challenger 604
Nepal: US-Bangla Havayolları - Bombardier Dash 8 Q-400

Sıkıntı yok yani.
  • i was made for you  (13.03.18 12:43:57 ~ 12:44:59)
sadece rastlantı başka bişey değil.

belki de şöyle düşünebilirsin ama gene saçma.
bir uçak 15+ seneden sonra kullanılrsa tehlike arz eder. belli süreden sonra teklemeye başlıyor. şöyle geriye doğru baktığımızda bu ucakların atıyorum hepsi 15+ senelerinde... bu da kaza riskini arttırıyor. (böyle bişey olamaz çünkü uçaklar a-b-c bakımlarına alınıyor ve duruma göre kal oluyor)
  • qobel  (13.03.18 12:49:53)
Düşen Airbus veya Boeing değil hiç nedense

  • bos gezenin bos ustasi  (13.03.18 13:13:03)
uçak kazaları çok çok çok fazla sebeple olabilir tamamen tesadüf.

  • basond  (13.03.18 13:50:33)
2014'ten bu yana kazalarin siklastigi bir gercek. Fakat bu raslantidan ote bir sey degil yine de.
O kazalarin cogunun altinda yatan sebep de human factor. Ucaklar gelecekten gelme gibi bir sey, muthus teknolojik makineler. Akliniza gelebilecek ve gelemeyecek her sey dusunulmus. Bugun ucaklarda olan teknolojilerin cogu da uzun yillardir var, yani otomobillerde elektronigin e'si yokken ucaklarda GPWS, TCAS gibi sistemler vardi yillardir.
Son birkac yilda dikkat cekici sayida kaza olmasi da ucak kazasina denk gelebilmenin asiri zor olusunu degistirmiyor. Ucak kazasi kurbani olma ihtimalin milli piyango buyuk ikramiye tutturma ihtimalini gecmez, cok daha azdir.

@bos gezegenin
You have no idea:)
  • stavro  (13.03.18 13:52:32 ~ 13:54:47)
istatistikler öyle demiyor ama.
muhtemelen daha cok haberleştiriliyor.

en.wikipedia.org(B3A)
  • herhaltibiliyoring  (13.03.18 14:17:48)