[]

Ingilizce konuşmamı nasıl geliştirebirim?

Writing ve reading'im günlük hayatta ihtiyacımı karşılayacak seviyede, özellikle okumada daha iyiyim ama yurt dışına çıktığımda ya da bir yabancıyla bir araya geldiğimde pek konuşamıyorum.
Kendimi iyi ifade edemiyorum, normalde bildiğim kelimeleri konuşurken kullanamıyorum. Cümle kalıplarım saçma sapan oluyor.
Ve bu konudan aşırı rahatsızım.
Yapanlarınız nasıl yaptı? Ben nasıl geliştirebilirim?
(Yurt dışına gitme opsiyonu şu an için yok)
Gerçekten planlı programlı bir şekilde şu konuyu çözmek istiyorum.

 
bol bol pratik yapman lazım yabancılarla, konuşmadan olmuyor. preply diye bir site var, ben kullanıyorum fena değil. bir incele burayı.


  • electrobuzz  (09.03.18 09:16:49) 
zihnine ingilizce konusma yonunde egzersiz yaptir.

kendi kendine konuş. iste/okulda kullandigin cumleleri ingilizce soylemeye calis. kendi gecmisindeki bir olayi anlat kendine. gittigin liseyi anlat, lisede bir ogretmenini vs.. konustukca acilirsin.
  • tabudeviren  (09.03.18 09:33:47) 
Bu iş için biraz delirmeniz gerekiyor. Ayna önünde konuşmalar, durduk yere bazı oyuncuların repliklerini taklit etmek dilinizi yavaş yavaş açar. Sonrası da Couchsurfing toplantılarında hâlledilir. Ben ilk gittiğim toplantıda bir ABD'li ile karşılaşmıştım. Önce konuya dahil olmadan önce söyleyeceklerimi kafamda toparlayıp dile getiriyordum, sonra her hafta gide gide aynı konuları konuşmak (tanışma vs) dilimi açtı. Konuşabilmek için dili yeterince duymuş olmak da çok önemli. Dilsizleri düşünün. Dilleri mi yok yoksa dili hiç duymadıkları için mi konuşamıyorlar? İzlediğiniz dizilere sağlam kulak kabartın. Anlamadığınız yerleri geriye alıp sağlam bir duyun. Sonra dışınızdan bir tekrar etmeye çalışın. Bilimsel olmayabilir ama ben dışından tekrar etme olayının kas hafızasına katkısının olduğunu düşünüyorum. 20 yaşından sonra sağır olan 40 yaşındaki bir kadın çok güzel konuşabiliyordu. Nasıl? Kas hafızası sayesinde. Dinlemeyi geliştirmemde engvid.com videoları çok işime yaramıştı. Yav sabah sabah yazasım geldi iç döker gibi yazıyorum. Yurt dışına dil okuluna gitmek bana acayip lüks bir şey gibi geliyor. Orta sınıftan ve hâlâ öğrenci kafasında olan biri olduğum için olabilir. Yani gidilecekse bile bence sağlam bir seviyeye ulaşıldıktan sonra ana dilin yabancı dilde düşünme üzerindeki etkisinin yok edilmesi için gidilmeliymiş gibi geliyor bana. Saçma düşünüyor da olabilirim. Başarılar dilerim.


  • taktikmaktikyokbambambam  (09.03.18 09:46:13) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.