[]

basit ing. sorusu

beynim feci yandı. şu ikisini çevirir misiniz sırayla:

o kimi gördü?
kim onu gördü?

o = she olsun

 
who did she see
who saw her

  • catch the arrow  (08.03.18 02:56:17) 
@cta, whom olmaz değil mi her ikisinde de veya herhangi birinde? teşekkürler bu arada


  • isimsiz uye  (08.03.18 03:04:37) 
whom/who did she see
who saw her

  • keegan  (08.03.18 03:36:49) 
birincisi için "whom did she see?" doğru olanı. günlük dilde whom yerine who diyeni de çok görürsün; ama doğru olanı whom.

niye? çünkü cevap "her" ya da "me" ya da "his." Misal, "o kimi gördü?" sorusuna cevap olarak "onu gördü" diyorsun. yani "she saw him" diyorsun. o zaman whom'u yapıştır.

eğer cevap "I/he/she" olsaydı o zaman who derdin. "kim onu gördü?" "ben gördüm." "who saw her?" "I saw her." dolayısıyla cevap who.

yani senin sorun için:

1. "Whom did she see?"
2. "Who saw her?"

Not: Amerikan İngilizcesi için konuşuyorum bu arada. İngilizlerin "cümleye whom ile başlanmaz" falan gibi farklı kuralları olabilir; emin değilim. Araştırmaya üşendim.
Edit: Üşenmedim, baktım ve "whom" ile başlanmaz gibi bir kural görmedim. Dolayısıyla yardır whom'u.
  • sen git ben geliyorum  (08.03.18 03:50:14 ~ 05:27:46) 
who did she see?

who saw her?
  • eindaclub  (08.03.18 11:32:37) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.