samsung tv hdmi sorusu

arkadaşlar geçen gün de bahsetmiştim, turkcell tv+ almıştım. şimdi geldiler, bağladılar, her şey güzel.

haliyle tv+ kutusunu televizyona hdmi girişinden bağladılar. fakat şimdi ben her tv açışımda önce normal tv kanalları açılıyor (dahili uydu alıcısı var, televizyona uydu kablosu bağlı), kumandadan source tuşuna basıp hdmi-1'i seçmem gerekiyor. her tv'yi açıp kapayışta bu böyle.

televizyonu açar açmaz hdmi'ın açılmasını sağlamak mümkün müdür? yani böyle bir öncelik atanabilir mi? açar açmaz tv çıkmasın, hdmi çıksın.

televizyon 2011 model samsung ue-40d6500.

4 tane hdmi girişi var. birincide parantes içinde dvi, ikincide parantez içinde arc yazıyor, üçüncüde ve dördüncüde bir şey yazmıyor.

Google'dan baktığım kadarı ile nasıl kapattıysanız öyle başlaması gerekiyormuş.

www.ifixit.com

forums.thedigitalfix.com
  • atom karincanin torunu  (05.03.18 12:22:24)
hayır öyle başlamıyor. özellikle hdmi iken kapattım, yine tv olarak açıldı. eskiden scart girişleri, sinyali alınca otomatik scart'tan açılırdı. hdmi'ın öyle bir özelliği yok galiba. ama mutlaka olmalı, ilk açılışta hangisinin açılacağını seçebilmeliyim. ya da en azından dediğiniz gibi hangisini kapattıysam o açılabilmeli.

belki tv'de kayıtlı uydu kanallarını silersem olur ama silmek de istemiyorum. hem olacağından da emin değilim.

yayın olarak tv değil de harici bir cihaz kullanan tek ben değilimdir herhalde. herkes de her seferinde source'dan girip seçmiyordur.
  • kibritsuyu  (05.03.18 13:18:51)
yok abi başlamıyor. hatta tv+ kutusunu da kapatmıyorum sinyal gelsin, belki onu kapalı görünce tv'den açılıyor diye. ama hayır, tv olarak açılıyor.

hatta ses açma kısma işini tv+ kumandasıyla yaparım diye televizyonun kendi sesini biraz fazla açtım. kapatıp açınca tv'de açılıp bas bas bağırıyor. source'dan hdmi seçene kadar evi ayağa kaldırıyor.
  • kibritsuyu  (05.03.18 13:41:01)
Arkadaşlar sorunu tespit ettim. Bem tv'yi açarken program+ tuşuna basarak açtığım için kapattığım gibi başlamıyormuş. Power tuşu ile açınca kapattığım gibi açıldı. El alışkanlığı işte.

Yine de program+ tuşuna bastığım halde hdmi'ı açacak bir yöntem varsa bilmek isterim.

Hdmi izlerken de el alışkanlığı, turkcell tv+ kumandası yerine tv'nin kendi kumandasından program+ veya program- yapınca hdmi'dan çıkıp tv'ye geçiyor. Oysa sayı tuşları işlevsiz, basınca bir şey olmuyor. Program+ ve program- tuşları da işlevsiz olsa ya hdmi izlerken?
  • kibritsuyu  (06.03.18 10:00:56)