[]

Yabancı dilde yazılmış bir makaleyi çevirip yayınlamak mümkün mü?

Bazen çevrilmiş makalelere rastlıyorum. Bu çevirmelerde akademisyenler akademik anlamda bir fayda görebiliyor mu? Makale yazmak kadar veya daha bir miktarda puan alabiliyorlar mı?
 
Etik dersi alıyorum; yayın ettiğinde şöyle gördük: bir makale yayınlanmışsa yayınlanmıştır. Hangi dilde yayınlanmış olursa olsun ve tekrar hangi dile çevrilip yayınlanacak olursa olsun bu "duplication"dır yani aynı makalenin ikinci basımıdır ve etik dışıdır. Buna dikkat etmeyen yayıncılar olabiliyormuş hâlâ ancak dava edilecek olurlarsa kaybının kesin olduğunu söylemişti hocamız.


  • olanlaolunmaz  (05.03.18 00:03:54) 
Evet çeviri makaleden de puan alınıyor. Miktarını hatırlamıyorum ama akademik teşvik puanları ve docenclik dosyası gibi anahtar kelimelerle aratırsaniz puanları görebilirsiniz.


  • kullanıcı adı  (05.03.18 00:04:52) 
Şu makalenin çevirisidir diyor mu? Demiyorsa hırsızlık, şikayet etsen edersin. Diyorsa evet faydasını görebilirler.


  • mezzosprite  (05.03.18 00:47:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.