Osmanlı İmp.-Britanya İmp.

Bizde tepkiler büyük Osmanlı’ya. İngiltere gayet sahipleniyor gördüğüm kadarıyla. Osmanlı, İngiltere’nin yaptığı neyi yapmadı da istenmeyen oldu?

Osmanlı imparatorluğu oldukça kötü bir şekilde sona erdi çünkü.

  • tabirimekruh  (03.03.18 23:53:34)
Soruyu, Osmanlı İngiltere'nin yaptığı neyi yaptı, diye sorsak daha kolay cevabı buluruz.

  • gezegen olan pluton  (04.03.18 00:00:23)
adamların yabancı dil sorunu yok herkes onların dilini öğrenmeye çalışıyor ben sırf bu yüzden sahiplenirdim.

  • nrn  (04.03.18 00:09:01)
çünkü osmanlı hükmettiği yerleri çok cahil ve fakir bıraktı.

  • zawisza  (04.03.18 00:15:41)
@zawisza

ingilterenin isgal ettigi yerler cok mu zengin oldu? irak, hindistan, misir cok mu zengin?

neyse bunun disinda ben @acemi +1 diyorum bir de adamlar hep kazanan tarafta oldu sonucta.
  • kuehles blondes  (04.03.18 00:21:38)
@zawisza +1

Olayın özeti budur.

Anadolu'da bile doğru düzgün şehirleşme yok.
  • dissendium  (04.03.18 00:31:21)
@kuehles
ingiltere kendisi zengin oldu. ırak ve mısır da akıllarını kullansalar olurlardı, zira avustralya, yeni zelanda gibi batılıların çoğunlukta olduğu ülkeler de ingiltere gibi zengin.

adamlar mısır'a kanal hediye ettiler bedavadan, osmanlı 300 sene boyunca yapmadı böyle bir şey.

hindistan'ı bilemeyeceğim nüfusu çok istisnai.
  • zawisza  (04.03.18 00:36:40)
Halk Osmanlıyı istiyor. bu zamanda yaşananlar bunu gösteriyor. Nasıl ki sen ben çocukluğumuzun 80lerini, 90larını özlediysek toplumdaki geçmişe özlem 1500-1600 lü yıllara dayanır. En başta Osmanlıyı istemeyen kimler diye sorulursa zaten İslamı istemeyenler olduğu ortaya çıkıyor. Osmanlı İslamı hatırlatıyor onlara. tıpkı avrupanın türk dendiğinde İslamı hatırlaması gibi.
Ortadoğuyu (sürekli ama sürekli olarak) karıştıran İngilteredir. Kendi adası dışında gittiği yerlere ne verdi, ne aldı? Bunlara bakmak lazım.
bakın tam burada britanya hakkında söylenen :
youtu.be
  • 1adam  (04.03.18 09:34:39 ~ 05.03.18 03:32:54)