Yurtdışı alışveriş sitelerinden alışveriş

Merhabalar,

Amazon aliexpress gearbest ebay falan bu gibi sitelerden alışveriş yapmak istiyorum ama nelere dikkat etmem gerekiyor bilmiyorum. Tavsiyeleriniz var mıdır?

Mesela nereden neyi alsak ucuza gelir? Teknolojik ufak tefek şeyler alacağım diyelim mesela hangi site daha uygundur?
Kargoda takılmaması için nelere dikkat etmek gerekir? Satıcıyla ne konuşmak lazım önceden bu konularda?
Kaç günde geliyor kargolar? çeşitli seçenekler mevcut.

Teşekkürler :)

Korkmayın verin siparişinizi gitsin. 30 Euro altındaysa (en son 22 olmuş muydu olmamış mıydı emin değilim) direkt geliyor kapınıza kadar. Bir sorun çıkarsa, siteler sizin arkanızda duruyor hemen hemen her zaman. Sorun yaşayıp da tam para iadesi almadığım hiç olmadı.

Pahalı bir şey alıyorsunuz diyelim. Amazon size “bu ürün fiyatından dolayı gümrüğe takılır, şu kadar vergi ister ülkeniz. Ben o parayı da şimdi senden alıyorum, gümrük işlerini senin yerine ben halledicem” diyor. Siz yine ödemeyi yapıp, bekliyorsunuz sadece gelmesini. Gümrükte takılırsa onlar işleri hallediyor, verginizi de veriyor.

Oldu ki diyelim gümrüğe takılmadı. Ben işlemci almıştım 300 dolara ama takılmamıştı. Bu durumda sizden peşin aldığı “senin ülkenin senden alacağı vergi” dediği o parayı geri iade ediyor Amazon.
  • eksi was here  (03.03.18 18:03:33)
Amazon’da herşey resmidir. Ürün fiyatı limiti aşarsa vergisini peşinen ödersin. AliExpress bizdendir. 100 dolarlık ürüne 20 dolar yazarlar büyük olasılıkla gümrüğe takılmaz.

  • kumulatifvergimatrahi  (04.03.18 01:28:44)