[]

youtube ülke bazlı vide engelleme

geçen sene bir şarkının solosunu coverlayıp youtube'a koymuştum. ara ara girip izliyordum kendimi. bugün yine izlemek için girdiğimde [Video ülkede engellendi] yazıyor. bende niye izlenme sayısı artmıyor diyordum.

soru şu: amatör bir müzisyenin dünyaya mal olmuş bir şarkının solosunu çalıp kendince yayınlanması neden engelleniyor. birde engeli kaldırmak mümkün olmuyor mu?

engelli video: www.youtube.com

 
"amatör bir müzisyenin dünyaya mal olmuş bir şarkının solosunu çalıp kendince yayınlanması"

Yayinladiginiz sey sizin caldiginiz solo degil, en basindan beri olmasa da sarkinin kendisini de yayinlamissiniz. Yani altta sarki caliyor siz ustune solo atiyorsunuz, dolayisiyla videoyu izleyenler orijinal sarkiyi da duyuyorlar.

Sarkiyi yayinlamadan sadece caldiginiz soloyu yayinlasaniz sikinti olmazdi ama telif hakki alinmis bir eseri izinsiz yayinlamamaniz lazim.

Edit: Ayrica sarki dunyaya mal olmus bir sarki degil, telif haklarina hangi sirket ya da grup sahipse onun mali

Edit 2: acemi'nin dedigi dogru. Sarkiyla, muzikle alakasi olmadigi halde sirf otelin ismi Hotel California diye bir otele dava acti adamlar. Siz adamlarin sarkisini yayinliyorsunuz, kan alirlar :)

www.rollingstone.com
  • crown  (03.03.18 15:27:13 ~ 15:40:35) 
ayışığının da bestesi anonim olmuş. eğer bir piyanistin icrasını koyarsan ona da hesap sorarlar. klasik eserlerde icranın telifi var.

zaten sen o soloyu kendin çalıp koysan yine başkasının hakkına girmiş olursun. adam oturmuş yazmış onu sen havadan konuyorsun üstüne.
  • alperz  (03.03.18 15:41:22) 
cover dediğimiz şey tam olarak bu değil. aynısını çalmaya çalışmışsın. eğer cover yapsaydın algılamayacaktı bile youtube.


  • nocturness  (04.03.18 07:36:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.