Kibris ne yapilir?

Arkadaslar kibrisa daha once hic gitmedim. Hangi sehre gideyim? 1 gun yeter mi? Rum kesimine geceyim mi? Onerir misiniz? Neler yapilir? Tesekkur ediyorum

Rum kesimine Kıbrıs'tan geçemezsiniz, Girne'ye gidebilirsiniz. Kumar oynamıyorsunuz Kıbrıs'ta çok bir şey yok bu arada.

  • mysql34  (03.03.18 00:39:36)
Kıbrıs= kumar & seks & uyuşturucu ve ucuz içki

nereye gidersen git başka hiçbir şey yok yapacak..
  • Fayfa  (03.03.18 00:44:31 ~ 00:44:51)
Rum kesimine neden gecemiyorum? AB vatandasi gecemiyor mu?

  • balpolen  (03.03.18 00:45:20)
girne veya gazi magusa'ya gidebilirsin. hatta sadece bu iki yere git yeter.

  • tomcruise  (03.03.18 01:25:20)
Rum kesimine ab vatandasi olarak bile direkt kktc'den gecemiyosun.
Rum kesimine yunanistan aktarmali gidip, oradan kktcye gecip, oradan tekrar rum kesimine gecenbilirsin. Ama trden kktcye gidip oradan rum kesimine gecemezsin. Dedigim gibi, ab vatandasi olsan bile.
Gerisini bilmem.
  • kuehles blondes  (03.03.18 02:26:54)
eğlenmek için diyorsan arkadaşlar anlatmış. lakin gezilecek görülecek yer diyorsan 3-5 gün civarı gezmen gerekiyor. kıbrısta kumar seks ucuz içkiden başka bir şey yok demek en kibar haliyle cahillik.

sadece savaşla ilgili müzelere gitsen 1 hafta sürer. 1974 gibi yakın bir tarihte olan savaşın öncesiyle sonrasıyla bir sürü müze/tarihi yerde deneyimleme şansın var. ben girdiğim her müzeden ağzım açık ayrılmıştım. magosa-lefkoşa-girne 3lüsünden her birinde görülecek yerler illa ki var.

ha diyorsan ki eğlenecek ne var? denize gir, karıya git, kumar oyna.
  • syozkn  (03.03.18 02:37:26)
@kuehles blondes

Bu soyledigin dogru degil, uzun sure kibrista yasadim ve defalarca tr den kktc gidip, kktcden rum tarafina gittim.

Egerki siz turk pasaportunuzdaki schengen vizesini gosterip girmek isterseniz, hayir derler, olmaz. cunku onlar turk vatandaslarini tanimazlar European Cyprus'ta, senin pasaportun gecersizdir onlarin gozunde ve uzerindeki vizeyede bakmazlar.

Fakat senin AB pasaportun var ise hic sikinti yasamadan gecersin, American passportta olur,
  • purple rain  (03.03.18 05:55:33)
Hayatta kumardan, seksten, alkolden, vesair eğlenceden başka bir amacın yoksa, Kıbrıs'ta da bunlardan başka yapacak bir şey bulamazsın tabii. Cevap bunlar olsa, hellim peynirinden çok kumarla bilinen Kıbrıs'ta ne yapacağını sormazdın diye tahmin ediyorum.

Kültüre tarihe ilgisi olan, gezmeyi görmeyi seven insan Kıbrıs'ta yapacak çok şey bulur. Kıbrıs'ın tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eski. Yönetimi çok defa el değiştirdiği için, farklı kültürlerin farklı farklı eserleri var; kaleleri zindanları, manastırları, çarşıları vb. Ayrıca Rum katliamları ve takip eden Barış Harekatı üzerine onlarca müze ve şehitliği var.

Ben Lefkoşa'yı Girne'den daha çok beğendim. Gazimağosa'ya ise methini duymuş olmama rağmen gidemedim. Böyle bir gezi için gidilecekse şahsi fikrim Girne ve Lefkoşa için ikişer gün ayırmanın iyi olacağı. Mağosa için bir şey diyemiyorum tabii.

Kültürel merkezler ve otellerin dışında, gördüğüm kadarıyla adada 80'ler 90'lar hayatı yaşanıyor. Ha taksiciler taksimetre açmayıp kafalarına göre belirledikleri tarifeden turist yoluyorlar. Araba kiralamanın ucuz olduğunu söylüyorlar. Trafik tersten aksa da bence tercih edilebilir.

Unutmadan; pasaportta KKTC damgası olursa Schengen'de (Yunanistan'la sınırlı sanırım bu) sorun çıkarılabiliyormuş. O yüzden Türk vatandaşlarının nüfus cüzdanıyla gitmesi tavsiye ediliyor. (15 Temmuz sonrası pasaportsuz çıkışlarda havaalanında pasaport kontrolü öncesinde bir polis kontrolünden daha onay alınıyor. Pasaport kontrolünde hatırlayıp da zaman kaybetmeyin. Memur olmadığını ispatlayacak sigorta dökümü, öğrenci belgesi vb. belgelerin yanında olması gerek)
  • lazor  (03.03.18 06:05:57)
Ben Girne'de kaldım 4 gün 3 gece. Eğer bir tur ile balayı tarzı tatile gidiyorsan araba kiralama imkanını sor. Araba kiralayınca alışırsın araba sürme pratiğin varsa. Ben öyle yapıştım. Mavi köşkten, Apostolos Andreas Manastırına, Lokmacı Barikatından Gazimağusaya kadar gittim. savaş tarihi meraklısıysan çok iyi bir gezi olur. Şahsen ben ikinci sefer gideceğim gelecek sene.

  • ceyhan prensi adana  (03.03.18 09:36:56)
Kesinlikle kimlik ile gidin. Yukarıda dendiği gibi pasaportta damga olursa daha sonra Yunanistan vizesinden sorun çıkabilir değil, kesinlikle çıkar. O yüzden giriş pasaportla olmamalı

  • kisa  (03.03.18 10:44:52)
@purple rain.
Travelers entering the Republic of Cyprus via the illegal / closed airports and ports (i.e. all the airports and ports in the occupied areas), are in breach of national law of the Republic of Cyprus. Therefore, you are urged to travel via the recognized ports of entry (provided that a visa has been granted to you), so as to avoid any possible problems . The legal ports of entry into the Republic of Cyprus are the airports of Larnaca and Paphos and the ports of Larnaca, Limassol, Latsi and Paphos, which are situated in the area under the effective control of the Government of the Republic of Cyprus. Any entry into the territory of the Republic of Cyprus via other port or airport in the area of Cyprus in which the Government of the Republic does not exercise effective control (Turkish occupied area) is illegal.

Hatta ozet geceyim,

"Any entry into the territory of the Republic of Cyprus via other port or airport in the area of Cyprus in which the Government of the Republic does not exercise effective control (Turkish occupied area) is illegal."

Kisi ayirmamis. Ama tabi ABdeki buyuk abilerden korkuyor olabilirler, benim vatandasimi nasi almazsin diyebilirler. Romanya, bulgaristani takar mi bilmem ama. Ya da gelen gelsin, cok da fifi, gozumuzun tutmadigini almayiz filan demis olabilirler cunku akdeniz genisligi. Bu arada bende de ab vatandasligi oldugu icin bu konuyu arastirmistim. Oradan biliyorum.
  • kuehles blondes  (03.03.18 12:12:38)