1.5 dci arabanın yağını ve filtrelerini kendim değiştirebilir miyim?

Parçalarını internetten alıcam, yağ mazot hava filtreleri ve motor yağı.

Kendim değiştirebilir miyim? ne gerekir?

Hava çok kolay. Yağ kolay da nereye akıtacaksın? Yağ filtresi de kolay. Mazotta dış case arabadan sökülüyor. İçini atıp yenisini takıyosun. sadece iç değişiyor. Deliklerin denk geldiğinden emin ol.

  • shenergy  (02.03.18 23:15:14)
Hocam yağı akıtmaya leğen yada en az 5 lt pet gerekir. Bende 4.4 lt yağ akmıştı. Bakımı o kadar kolay ki arabanın el maharetin olmasa bile yaparsın hepsinin yeri ve taktiği var. polen fitresinin yeri değişiklik gösterebilir kalanında çoğu araba aynı mazot filtresinin sızdırmazlığınıda halletmelisiniz. Zaten söktüğünüz parçayı aynen aynı düzende yenisi ile değiştireceksiniz gerçekten kolay bir iş.

  • alp9900  (02.03.18 23:26:38)
Birde çevre sağlığı açısından kullanılmış yağı bir işleme yerine vermelisiniz doğaya salarsanız büyük miktarda toprağın kirlenmesine yol açacaktır.

  • alp9900  (02.03.18 23:27:43)
bazı benzin istasyonları yağ alınca değişimi ücretsiz yapıyorlar. hava filtrelerini de kendin değiştirebilirsin.

  • late viper  (02.03.18 23:36:52)
Yagi degistirdikten sonra pula dikkat et kesinlikle uzerinde olsun ve nolur cok sıkma tipayi. Asilarak sıkmak iyi bir sey degil aksine yalama olursa karteri indirtmek zorunda kalirsin. Mazot filitresi de ters takarsan calismaz araba. Mazotu taktiktan sonra biraz marsa basman gerekir cunku mazot dolacak ona ve rekorlara yeniden. O arada uzun basışlar degil kisa kisa bas mars motorun zarar gormesin. Yagi bosaltirken cubugu cikar kapagini ac ve araba egimde olmasin. Hava filitresi cevresindeki soketleri cikartma.

  • ykyt  (03.03.18 00:02:14)
Bazı modellerde mazot filtresi zor bir yerde oluyor, youtube'dan izle kafan kesiyorsa denersin.

Sonra yağ filtresini sökmek için aparatın var mı (ben de var mesela)

Yağı nereye nasıl akıtacaksın, akıttıktan sonra nasıl depolayıp imha edeceksin?
(aslında bi 5 lt pete koyarsan herhangi bir tamircinin önünden geçerken bırakabilirsin, toplayıp satıyorlar ya da yakıyorlar ısınmak için)

Parçaların yanlış gelme ihtimaline karşı ne yapacaksın, bazı modellerde birbirine uymayan model yılları üretim farklılıkları oluyor.

Mazot filtresi bi önceki bakımda değiştiyse boşuna masraf da etme uğraşma da, yol kenarından bidonla kaçak mazot almıyorsan çok sık değişmeye gerek yok.

Son not, yağ tapasını çok sıkma @ykyt'nin dediği gibi pula dikkat et düşürme. Hatta araç eski ise yeni bir tapa ve pul da al. Sıkma işini şöyle yapacaksın, tek elle hayvanca yüklenmeden tatlı tatlı sıkacaksın.
  • John Bloor  (03.03.18 10:45:45)