beyin yakan askerlik sorusu

simdi tr vatandasiyim. bir ihtimal bulgaristan vatandasligi almam mumkun. tut ki aldim. ardindan sansa bak ki green kart cikti ve abd vatandasligini baslattim.

sanirim 3lu vatandaslik gibi birsey yok. tr vatandasligindan cikmayi talep ettim askerlikten yirtiyor muyum ?

greencard abd vatandaşlığı değil orada oturup çalışma vizesi(ömürlük) bildiğim kadarı ile.
çifte vatandaş + green cardlı olabilirsin bence.

tc vatandaşlığından çıkarsan askerlikten muaf olursun gibi geliyor ama net şekilde bilgim yok. tecrübe eden varsa net bilgi verir.
  • basond  (01.03.18 21:25:43 ~ 21:26:42)
yok green kart ile gidip orda yasayip vergini odeyip suca karismadiktan sonra vatandasligini aliyosun 5 yildi sanirim.

13 yil once ailecek gidip abd vatandasi olan arkadasim var
  • seljax  (01.03.18 21:27:28)
Dediklerini yapabilirsen evet. Ama sen hatırladığım kadarı ile bulgaristan vatandaşı olamazsın.

  • shenergy  (01.03.18 21:30:25)
Eğer bu üç ülkenin üçü de başka ülkenin vatandaşı olmana izin veriyorsa hiçbir sorun yok, üç vatandaşlığın olabilir.

Bazı ülkeler ikinci vatandaşlığı alırken mevcut vatandaşlığından vazgeçmeni şart koşarken, bunların içinden bazıları eğer mevcut vatandaşlığını bırakma imkanın yoksa (bazı ülkelerin böyle yasaları var, vatandaşlıktan çıkma yok) bunu şart tutmuyorlar.

Askerlikle ilişiğin varsa vatandaşlıktan çıkamazsın bu arada, yasamız böyle.
  • hayirsiz  (01.03.18 21:31:39 ~ 21:36:23)
(iç ses: askerden kaçacağım derken mozambikli olmak)

cevap: tabi tabi olur...
  • binder dandet  (01.03.18 21:33:56)
tr'den çıkman için belirli şartlar var. internetten kolayca bulursun.

bildiğim kadarıyla askerliği yapmadan çıkış verilmiyor. başka ülkede yapmadığın sürece...
  • a man alone  (01.03.18 21:35:30)
Şu an askerlik yükümlülüğün bulunuyorsa askerlik yapmadan vatandaşlıktan çıkman mümkün değil. Borcunu ödemeden göndermezler.

  • peace.on  (01.03.18 22:46:47)
dövzli askerlik diye bir şey duydun mu? bir araştır. bulgar vatandaşlığını geçtim gidip oraya çalışma imkanın varsa bile yeterli.

  • issiz karga  (01.03.18 23:52:59)