olasılık sorusu

15 milyon kişinin içinden herhangi 2 kişinin doğum günlerinin aynı olma olasılığı nedir?

%100.

  • i was made for you  (01.03.18 21:13:36)
57 kişilik bir grupta bu olasılık %99
Sen 15 milyondan bahsediyorsun,
%100
  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (01.03.18 21:14:31)
%14

  • seljax  (01.03.18 21:20:58)
o zaman soruyu yanlış sordum. diyelim ki benim doğum günüm 10 ocak. bu 15 milyon kişiden bir kişi seçtik ve onun doğum gününün de 10 ocak olma ihtimali nedir? gerçi bu da 1/365 sanırım çünkü diğerlerine bağlı olan bişey değil, di mi?

  • duyuru  (01.03.18 21:23:32)
"diyelim ki benim doğum günüm 10 ocak. bu 15 milyon kişiden bir kişi seçtik ve onun doğum gününün de 10 ocak olma ihtimali nedir?"

Kişiyi 15 milyonun içinden veya 2 kişinin içinden seçmen bir şeyi değiştirmez, önemli olan elindeki veri setindeki dağılım.

1/365 olması için dağılımın eşit olması gerek, sınav sorusu vb olsaydı bunu eşit alabilirdik ama gerçekte dağılım hiçbir zaman eşit olmaz. Doğum günü 1 Ocak olan milyonlarca kişi vardır bence :)

Matematiğim iyi değil, mantık yürüttüm.
  • hayirsiz  (01.03.18 21:26:14 ~ 21:33:50)
%100 diyenlerin kaçırdığı noktalar var. açıklayayım.

%100 olması için bize şu lazım.

en az 366 kişi. 365 kişi farklı günlerde doğduysa bir kişi daha gelirse herhangi biri ile aynı olmamama olasığı olmadığından mutlaka biriyle aynı gün olacak ve cevap %100 olacak.

fakat.. burda size diğerleri farklı dememiş? şöyle diyelim. burada 2 kişi 8 mart'ta doğmuş ve geri kalan 14 999 998 kişi de 9 mart'ta doğmuş olabilir. ee oldu mu %100? olmadı işte. bu yüzden %100 bu soru için geçerli olamaz.

ve aynı zamanda şu da var. bu 2 kişinin doğum günü ayrı olabilir ama başka 2 kişinin de aynı olabilir. bu durumda hangi 2 kişi der insan, soru da eksik. birden çok ikiyi kabul ediyor musun, yoksa etmiyor musun?
  • mehmed resad  (02.03.18 00:02:31 ~ 00:06:04)
İlk sorunun cevabı %100

"diyelim ki benim doğum günüm 10 ocak. bu 15 milyon kişiden bir kişi seçtik ve onun doğum gününün de 10 ocak olma ihtimali nedir?"
Bu sorunun cevabı ise bence bilinemez. Çünkü hangi 15 milyonu aldığımız, yani kümemiz hakkında bir bilgimiz yok. Belki kümemiz "11 ocakta doğan kişiler" dir ve bu durumda olasılık 0 olur. Ama belki de 15 milyonun hepsi "10 ocakta doğan kişiler" den seçilmiştir, bu durumda da %100 olur. Veri olmadan bilmek mümkün değil gibi geldi. Bence tabi, bilmiyorum :))
  • katunca  (02.03.18 09:37:46)