Paralelkenar sorusu

Bir paralelkenar var. Uzun kenarı kısa kenarının 2 katı. Uzun kenarlar arasındaki yükseklik belli. Bu paralelkenarın alanı bulunabilir mi?

ALAN= Uzun kenar x uzun kenara ait yükseklik

  • Fayfa  (01.03.18 11:22:31)
Belli değil işte uzun kenar. Sadece kısa kenarın 2 katı uzunluğunda olduğu biliniyor.

  • nickini degistiren yazar  (01.03.18 12:41:40)
Sadece uzun kenarlar arasi mesafe ve uzun kenarin kisa kenarin 2 kati oldugunu biliniyor, yanlissam duzeltin ama bulunamaz diyorum ben.
Cunku uzun kenarlar arasindaki mesafeyi degistirmeden sadece kisa kenarin uzunlugunu degistirebiliriz, uzun kenarlar arasi mesafe bozulmamasi icin acilarla oynariz, Uzunkenar/kisakenar oranini sabit tutmak icin de uzun kenari uzatiriz. Bu sekilde sonsuza gider. Umarim atladigim bir nokta yoktur:)

  • stavro  (01.03.18 13:14:25 ~ 13:14:56)
bulunamaz arkadaşım bulunamaz.
@hep mutlu olmak istedim'ın dediği gibi dar açı 60 derece falan olmaz, @stavro haklı; yüksekliğin değerine bağlı olarak açıyı 1 ile 89 derece arası istediğin gibi değiştirebilir, paralel kenarını yamultabilirsin.

Elinde iç açılardan biri varsa alanı sayısal olarak bulabiliriz. eğer açılar da yok sadece yükseklik sayısal olarak varsa alan birim cinsinden bulunur.

Şöyle ki;

uzun kenar: 2a
kısa kenar: a
uzun kenara ait yükseklik: 5 cm olsun diyelim

Alan= 2a X 5cm= 10 birim cm2 olur.
  • Fayfa  (01.03.18 13:25:33 ~ 14:06:58)