Kişiler arasında eğitim uçurumu

Başlıkta tam anlatamadım aslında. Esasen eğitim durumu (biri lise, diğeri üni mezunu gibi)
veya kültür seviyesinin eşit olmaması durumlarında ilişkiler nasıl yürüyor? Yürüyor mu?
Eğitimi yüksek tarafta kadınlar mı daha çok tolerans sahibi, yoksa erkekler mi?
Böyle ilişkiler hemen bitiyor mu, nasıl oluyo? Anlatın.

Mevzubahis ben değilim, aklıma takıldı yalnızca.

Eğitimsiz tarafın erkek olduğu senaryoda kadının tahammülü, tam tersi senaryodaki erkeğin tahammülünden çok daha düşük bence.
Eğitimsiz adamın zengin olması durumu bu durumun istisnası ama, o durumda kredisi sonsuz gibi bir şey oluyor. Tabii bu sonsuz krediyi verecek profil de üç aşağı beş yukarı belli. O da aslında muhteşem bir eğitim hayatının meyvesi olmuyor genelde, o yüzden çok da vahim bir durum yok.

İlişkinin yürüyüp yürümemesi de tarafların beklentileriyle alakalı. Mesela yakın çevremdeki arkadaşlarımın büyük bir çoğunluğu mevcut veya olası sevgililerinden eğitim temelinden gelecek çok fazla şey beklemiyorlar. Sana bana belki çok önemli bir konu ama başkası için hiç mühim bir mesele değil yani.
  • cay koy geliyorum  (28.02.18 23:25:40 ~ 23:26:55)
Erkekler daha cok tolerans sahibi bu konuda. Kadin katlanamaz.

  • stavro  (28.02.18 23:28:07)
eğitim seviyesi ile cahillik seviyelerini bir tutuyorsak eğer (ki bu soruda bunu kastettiğini varsayıyorum) ilişkiler bir yerden sonra kopuyor gözlemlediğim kadarıyla. ilk birkaç sene idare edilebiliyor en fazla, ondan sonra taraflar kendi kabuklarına/çevrelerine dönüyor, ilişki bitiyor.

ancak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim: eğitim seviyesi ile (hele ki üniversiteye girmenin aşırı kolay olduğu türkiye'de) cahillik arasında doğru bağlantı kurmak mantıklı değil. misal, iyi bir liseden (kadıköy anadolu seviyesinde bir yer mesela) mezun bir lise mezunu çoğu üniversite mezunundan on kat üstündür. şimdi o lise mezunuyla taşra üniversitesi mezununu bir tutmak mümkün mü? değil.
  • sen git ben geliyorum  (28.02.18 23:56:32)
Annem üniversiteden dereceyle mezun, babam torna tesviye meslek lisesi mezunu.
Annem babamın neredeyse 2.5 katını kazanıyor.
30 senedir evliler.

Benim de kendimden daha az eğitimli erkek arkadaşım olmuştu.
Gayet mümkün yani. Kadınlar anca zenginse tahammül eder yorumu çok çirkin.
  • bir nick var benden iceri  (28.02.18 23:57:55)
İstanbul hukukta okuyan çok yakın bir kız arkadaşım var. Ki bu arkadaşım neredeyse 1 kütüphane kitap okumuş bilgili entelektüel seviyesi bayağı yüksek birisi. Mevzu bahis sevgili ve eş olduğunda kendisi gibi kültürlü birikimli birini istedigini söylerdi. Sonra ne mi oldu? Lise mezunu olup babasının toptancı dükkanına bakan bir çocukla evlendi. Çocuk bilgi ve birikim açısından arkadaşımın tırnağı dahi etmiyor ama arkadaşim çok seviyor ve çok iyi biri olduğunu söylüyor. Çocuk için 3. Sınıfta istanbul hukuku bırakıp memleketteki üniye geçiş yaptı. 4. Sınıfa geçerken evlendi. Şimdi mutlu olduğunu söylüyor. 2015 te tanıştilar gecen eylülde evlendiler. Bu arada çocuk arkadaşimin eniştesinin kardeşi.

  • Amaranta ursula  (01.03.18 00:02:12)
Kadınlar tahammülsüz bu konuda.

  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (01.03.18 00:03:35)
ben erkek olarak tahammülsüzüm bu konuda. cahil kadın çekilmiyor.

  • empedokles  (01.03.18 00:05:13)
sevgilim beni taşıyabilecek biri olmalı' sözü kadınlar tarafından çokça edilen bir söz aslında. fakat tek koşul bu değil mesela aşağıda örnek vermişler kadın hukuk mezunu,entelektüel adam baba işi toptancılık yapıyor buradaki bahsettiğimiz adam muhtemelen erkeksi,kendi işini yapıp parasını kazanan,kendi hayatını ön planda tutup kadını merkeze koymayan,söz geçiren bir tip. burada kadını etkileyen bir çekim merkezi davranış var. bu davranış olduğunda sanırım entelektüel birikimin önemi kalmıyor.

  • biravekahve  (01.03.18 00:37:40)
eğitim, kültür farklılığı ilişkinin yürümesine engeldir tabi ki.

fakat lise hatta ilkokul mezunu biri, üniversite mezunundan çok daha eğitimli, kültürlü olabilir. diplomayı baz almak ahmaklık bu ülkede.
  • soft  (01.03.18 00:50:28)
Erkek eğitim ve kültür olarak daha düşük seviyede ise kadınların %99'u için çok olumsuz bir şeydir ve bu işin tek oluru erkeğin zengin olması,kendi işini yapması vb.

Kadın eğitim ve kültür olarak aşırı düşükse güzellik aranıyor işin oluru için.

Gerçek dünyaya hoş geldiniz.
  • turkuaz  (01.03.18 01:12:00)
Boyle durumlarda iliski baslamiyor, sahsi fikrim.

  • bruceandwayne  (01.03.18 01:19:49)
erkekler tolerans sahibi tabii, tartışmasız. ben kendi eğitim seviyemden düşük biriyle birlikte olmak istemezdim. arkadaşlarımı düşünüyorum, onlar da öyle.

  • pinkpeony  (02.03.18 14:09:12)
benim yürümedi

  • Rudy Baylor  (02.03.18 15:01:23)