Yurt dışında çalışıp dövizle askerlik

Merhaba,

Bu olayı yapmış olan var mı? Zannedersem 1095 gün çalışmış olmak gerekiyordu yurt dışında. Bu sadece çalışılan günler mi yoksa haftasonları da dahil mi? Bir de ben şu an part time bir işte çalışıyorum bu da sayılır mı acaba? Düzensiz bir çalışmam var, hafta 2-4 gün arası günde 4-8 saat arası.
Kısaca bu konuda tecrübesi olanların bilgilerini paylaşmasını rica ederim.

Teşekkürler

1095 gün (iş günü değil) bulunduğun ülkede oturma izini ve çalışma izini ile beraber çalışman gerekir.
ikisinden herhangi birisi yoksa olmaz. o günler sayılmaz.
part time çalışman önemli değil, bu iki evrak varsa günlerin sayılmaya başlar.
  • incity  (28.02.18 19:07:12)
@şöyle ki, çifte vatandaşım, aslında master için yurt dışına çıktım Ağustos 2015te.
Özel öğrenci statüsü için başvuruyordum tecil için, senin vatandaşlığın varmış işçi statüsünde gösterelim dediler ve öyle yaptılar. E-devlet'te de İşçi statüsünde yazısıyla 38 yaşına kadar sıkıntı yok diyor Türkiye'ye kesin dönüş yapmadıkça.
Yani bu durumda oturma/çalışma iznim başka ülkeden vatandaşlık şeklinde.

Bir de herhangi bir aşamada bir başlangıç yapmak gerekir miydi bu işlem için? İşe başlamadan önce falan.
Ben Aralık 2017'de girdim işe, bordro isteniyor zannedersem, 2015-2017 arası sayılmayacak bu durumda?

bir de ben ikametimi aldırmadım, aldırmış olmam gerekir miydi?
  • senolll  (28.02.18 19:13:43)
1095 takvim günü sözleşme sahibi olarak çalışmak yeterli.
Bu 1095 gün içinde Türkiye'de bulunduğun günler düşülüyor.
Part time / full time fark etmiyor.

Öğrencilik zamanı sayılmıyor. Resmi sözleşme ile vergi vererek çalışmış olman gerekiyor.

Öncesinde bir iş yapmaya gerek yok, 1095 gün dolunca evraklarla başvuruyorsun.
  • cakabo  (28.02.18 22:22:13)
biraz kafam karıştı ama anladığım kadarı ile,

oturma iznin var tamam, işçi statüsünde göstermeyi bilmiyorum ama bir şirkette çalışmazsan work permit almazsın zaten, şimdi elinde work permit var mı yok mu ? Varsa sen bir şirkette çalışıyorsun demektir zaten. çalışma iznini sana şirket alır yani.

Aralık 2017'de işe girdin, çalışma izni çıktıysa o zaman günler sayılmaya başlar, öncesi sayılmaz.

1095 gün o ülkede kalman gerekir (oturum ve çalışma izni varken başka ülkede geçen sürelerde sayılır). Türkiye'de geçirdiğin günler sayılmaz. Türkiye'de 1 yıl içinde 6 aydan fazla kalırsan tamamen sıfırdan başlamak zorunda kalırsın. o yüzden 6 aydan fazla kalma.

ikamete bakan olmuyor ama benim şirket almıştı otomatik olarak. sizin ki alır mı bilmiyorum.

başlangıç yapmaktan kastınızı anlamadım bu arada. selamlar.
  • incity  (01.03.18 09:22:54)
Bulgar vatandaşıyım aynı zamanda ve AB ülkesindeyim o yüzden çalışma/oturum izni gerekmiyor.

  • senolll  (01.03.18 12:12:40)
tamam.

  • incity  (01.03.18 12:55:22)