Motorsiklete çarptım

Merhaba,
1 saat önce beş km hızla giderken bir motorsiklete çarptım. Motor üzerinde iki kişi vardı ve düşmediler bile, yani ne kadar yavaş çarptığımı belli etmem adına belirtiyorum bunu.

Adam indi motordan saga çekti baktı bir şey yok, ben de arabama baktım bir şey yok. Numaramı aldı, servise götüreceğini belki yürüyen aksamında bir şeyler olabileceğini söyledi.

Şimdi servise gitmiş arıyor, servisteki adam masraflarını söyleyecek. O an tutulmayan tutanaktan dolayı ben bunu karşılamak zorunda mıyım? Adam gitsin motorun bütün arızasını çıkartsın bana yüklesin?

Aracım kaskolu ama benim araçta sorun olmadığı için zorunlu trafik sigortası ödeyecek bir masraf olursa da sanırım değil mi?

Teşekkürler.

motorsiklet scooter falansa ucuz tutar ver gitsin, başına bela alma.

Eğer karburator kapağı falan duyarsan hass. de geç.
  • binder dandet  (28.02.18 10:23:23)
Şimdi mesaj attı egzozun içi dagılmış diyor, ben pek ihtimal vermiyorum zira ben elimle yumruk atsam daha sert vururdum hesabı bana kitleme peşindeler.

  • liberal  (28.02.18 10:31:18)
Bana kitleme vakası gibi geldi

  • nodrama  (28.02.18 10:33:26)
elemanın ehliyeti var mıydı? ben motorsiklete istemeden çaptım (hatalı sollama yapıp sağımdan sola girmek isterken bana çarptı) ve düşürdüm. elemana direkt ehliyetini sordum kaçtı gitti.

  • ozdek  (28.02.18 10:34:31 ~ 10:35:23)
Adamlar 40-45 yaşlarındaydı, ehliyet olmaması ihtimali düşük, ben şimdi gelin imzalayayım tutanagı desem bana ne zararı olur?

  • liberal  (28.02.18 10:37:28)
adamin samimiyetine inanmiyorsan bildigim kadariyla da sana hicbir yaptirimi yok su anda. kusura bakma kardesim benim carptigimdan o kadar bir sey olamaz deyip gecebilirsin. kaskondan tamir yaptirsan kasko primin artar adam da bunu dusunup senden para alip tamir bile ettirmeyebilir. tabi bu dediklerim adamin durust olmadigini dusunuyorsan gecerli, ki bana da oyle bir durummus gibi hissettirdin seni saf gormus olabilir :) ek olarak gel benim ustama gidelim gibi olaylara girebilirsin ama bence gereksiz.

  • kolonyaa  (28.02.18 10:38:40)
sana kitlemeye çalışıyorlar inanma. (anlattıkların doğruysa tabii)

  • yazar yazmaz yazan yazar  (28.02.18 10:39:55)
5 km/s hızla nasıl çarptın?

  • La Femme D'argent  (28.02.18 10:43:17)
ucuz tutar. kaskı sigortası ve motor ehliyeti varmı onları bilirsen ben ödemiom sen kurallara uy önce de.

  • mikahakkinen  (28.02.18 10:47:15)
2410 tl hesap gelmiş,
Nasıl çarptım, elma yiyordum, elmam bitmişti, elimi silmek için selpak bulamayınca elimi camdan çıkartıp yagmurla ıslatayım derken önüme bakmadım ve çarptım.

Anlattıklarım doğru, mecidiyeköy metrobüsün orada zaten trafik duruyor, akan trafik olsa zaten camı açmazdım :)

2.410 TL'yi kitlemeye çalışıyor farkındayım, Motor 14.500 TL'ymiş, egzoz 2.410 TL tutuyor. Bir yanım gitsin dava açsın diyor bir yanım nasılsa cebimden çıkmayacak diyor. Kaskları vardı adamların.

Not şu an ofiste çalışıyorum. Öğlen gelecek tutanak tutacagız.
  • liberal  (28.02.18 10:48:15 ~ 10:48:49)
2410 nedir amk? sakın kabul etme. çok çok gel benim tanıdığım ustaya götürelim dersin. 2410 tl tutmaz hiçbir şey..

  • silah taciri  (28.02.18 10:55:18)
binder haklısın esasında ama artık kötü insanla kötü olmamak adına tutanagı tutacagım, not kısmına 5 km hızla gittiğimi de belirteceğim, trafik sigortası firması dava bile açabilir bu kişiye ileride.

  • liberal  (28.02.18 10:56:09)
Benim zorunlu trafik sigortam ödeyecegi için tutar benden çıkmayacak ki, adamın egzozunu harbiden yenilemiş olacağız.

  • liberal  (28.02.18 10:57:08)
Ahaha 2400e arabanin kaput + bagajini yeniliyorlar. Tutanak tuttur kesinlikle. Aciklama kismina da olayi yaz 5 km hizla carptigini, inip baktiginizda gizle gorulur bi hasar olmadgini vs.

  • brkylmz  (28.02.18 10:59:04)
trafik sigortası senin karşı tarafa verdiğin zararları oder. senin aracındaki hasarı ise kasko öder. adamların seni sikmeye çalıştığı belli. ama trafik sigortası tarafından karşılanacağından çok dert etme derim.

  • twelfth  (28.02.18 10:59:43)
@twelfth ben de sen gibi düşünüyorum.

  • liberal  (28.02.18 11:01:56)
Bir motosiklet sahibi ve motordan çok araba kullanan biri olarak cevaplayayım;

Çağırın gelsin, motora ve eksoza bakın. Sizin çarpma açınıza göre eksoza çarpmış olma ihtimaliniz varsa eğer tutun tutanağı.

Ha yok direkt arkadan çarptıysanız tekere ya da çamurluğa denk gelir eksoz olamaz, eksoz tarafından açılı çarptıysanız olabilir ama.

Evet orjinal eksozlar çok pahalı.

Aslında burada sizin kazıklanıp kazıklanmama gibi bir probleminiz yok, nasıl mı?

Tutanağı tutun, çarptığınız açıyı doğru anlatır şekilde tutanağa çizin. Ayrıntılı olarak yazın, motorun ve sürücünün düşmediğini ayakta kaldıklarını da belirtin. Sonra da çarptığınız andaki gibi araçları yerleştirip fotoğraflayın.

Gerisi sigorta eksperine kalmış bir şey, sizi belki kandırabilirler ama eksperi kandıramazlar. Eksper o kazada oluşmayacak şeyleri onaylamaz.

Tekrar farklı yönden düşünelim;

Kaza yaptığınız an tutanak tutup adamla vedalaşsaydınız gerisi sigorta eksperi ve onun arasında olan bir konu olacaktı. Tutanakta kazayı ayrıntılı anlatıp fotoğrafladıktan sonra servise gidip de sağlam eksoz ve tekeri söküp kazalıyı takıp kazada oldu diyerek sigorta şirketin de dolandıramazlar.

Özetle çağırın ve tutanağınızı tutun, hakkı varsa sigortadan alır. Hakkı yoksa babayı alır eksperden.
  • John Bloor  (28.02.18 11:05:37)
sana kitliyor, üstelik motorcu bi de... hiç güvenme derim.
yine de tutanak tutucam, bana giren çıkan yok diyorsan; zorla biraz adamı. kamera baktırdığını söyle, hız tespiti yaptıracağını söyle, kendi ustana gösterteceğini söyle.. yarın başkalarını da kökmesin adam.

  • delarue  (28.02.18 11:07:29)
Geçen 60-70 km hızla giderken motordan düştüm, sürüklendi motor baya. İkimiz de sağlamız. O hızda o kadar hasar çıkması imkansız.

Egzoz da zaten o kadar pahalı bir şey değil performans egzoz değilse. 40-45 yaşlarındaki adam da kullanmaz zaten.
  • Crowley  (28.02.18 11:15:46)
motor ne marka model? carptiginizda egzoza mi denk geldi? yoksa plakalik kismi veya lastige mi?

bana da ara sira isiklarda beklerken veya geri geri giderken carpiyorlar. bazilari ozur diliyor, bazilari kafasini ceviriyor. kadinlar cok fena ne yazik ki. direkt okuze bagliyorlar. neyse, sizin yaklasiminiz cok insancil geldi o yuzden. ama sanki bir kaktirma niyeti var karsi tarafta.

bence sigortanizla gorusup dogru bilgi alin. parayi sizin odememeniz haksiz bir isleme ortak olmanizi gerektirmez.

bir de hazir konusu acilmisken; egzos, egsoz, eksoz, egzost, eksozt bunlar yanlis, egzoz dogrusu.

motorsiklet degil motosiklet dogrusu.
  • jimicik  (28.02.18 11:17:12 ~ 11:21:39)
@jimicik, ben zaten neyse onu yazacagım, motorun görünüründe bir hasar olmadığını ve çalışır vaziyette olduğunu, artık sigorta firmasından alır mı yoksa 2.400 TL masraf kendisine mi kalır bilemem, ben ekstradan yok şoyle haksızım boyle haksızım demeyecegim.

  • liberal  (28.02.18 11:25:05)
tutanak tutulmadıysa hiçbir bok ödemek zorunda değilsin. cevap verme.

  • otonomo  (28.02.18 11:36:49)
@John Bloor +1

1- tutanak tutalım de çağır adamları.
2- eğer tutanakla falan uğraşmam dersen de motoru kendi tanıdığın yer dışında yaptırmayacağını kesin bir dille belirt.
  • naksidil  (28.02.18 11:49:13 ~ 11:50:59)
@naksidil, nerede yaptırırsa yaptırsın banane, parasını ben vermeyecegim, sigorta öderse öder ödemezse kendisine kalır.

  • liberal  (28.02.18 12:00:15)
Yanlış kişiye insanlık yapmaya kalkmışsın. Fırsatçının teki. Egzosta gerçekten bir hasar olsa bile onun tanıdık ustası vardır çok ucuza hallettirebilir. Seni silkmenin peşinde.

Tamam sigorta öder ama bir sonraki sigortan yüksek gelir. Sana da zararı var. Risk puanın yükselir.
  • yirmisantim  (28.02.18 12:27:28)
Adam motorla maltepeye gidiyor, şimdi de maltepe'den mecidiyeköye gelecek. Bu kadar masrafı olan araç iyi yol yapıyor. İnsan işkillenmiyor değil.

  • liberal  (28.02.18 12:30:39)
Sigorta yeniletirken sıkıntı yaşarsın. Az masraf değil 2400 kesin primlerinde hayvani artış olur. Sigorta experine paslamışsın durumu ama sigorta experi cebinden vermiyorki o da senin primine yansıyacak.

  • Angelismeee  (28.02.18 12:45:18)
çarpma pozisyonuna yine al arabayı, egzosa geliyor mu bak ? bence sana kitliyor, ben de başka servis biliyorum oraya götür de.

senin cebinden çıkıyor olabilir ama öyle yüzsüzlere sigorta neden para ödesin. en olmadı tutanak tutulsun ama sonra eksperi ara olayı anlat, ben innamıyorum kazada olduğuna de. zaten eksperler çakal anlarlar
  • oscar  (28.02.18 14:01:07)
@oscar bence de sigorta uzmanı beni arayacak o zaman zaten ne olduysa anlatacagım.
Adamla tutanak imzaladık, çakal bir tipi yok, halo etkisi ile yanlış düşünüyor da olabilirim :)

  • liberal  (28.02.18 14:10:32)
kişinin samimiyetine binayen davranmanız daha doğru, ama burada servisinde art niyeti olabilir, adam anlatmıştır böyle böyle oldu diye, servisde ona masraf çıkartmıştır sırf kendisi para kazansın diye, güvenmiyorsanız mesafe de fazla yoksa diyin ki burada bir servise göstereyim ben bakalım o ne diyecek diyin yada yetkili servise götürün.

öte taraftan tutanak da tutabilirsiniz hemen o anda olmak zorunda değil, tutanakta yazdıklarınızda mutabık iseniz problem olmaz.
teknik olarak ise, egzosun içi nasıl dağılabilir ki? içinde ne var bu egzosun.

ek olarak eski egzosu isteyin maden değiştirdin kardeşim bu senin işine yaramaz ben bunu alayım de.

pahalı diyen arkadaşlar için, motosiklet için her bişi çok pahalı :(
  • selam  (28.02.18 14:51:12)