[]

Derin uyku süresi ne kadar olmalı?

Sevgili duyuru ben biraz dertliyim.

Yorgun hissediyorum sürekli, uykumu tam alamıyorum diyorum. Akıllı bilekliğin uyku takip özelliğini aktif edip denedim dün gece. Arkadaş 8 saatlik uykunun sadece 1 saat 13 dakikası derin uyku çıktı. Gerisi hafif. 3 kere uyandım hatırlıyorum.
İşim çok stresli değil, hafif, düzenli spor yapıyorum (haftada 3-4), hayatım yolunda gidiyor. Sorun ne peki? Niye bu kadar hafif uyuyorum ben ya?

Siz ölçtünüz mü? Nedir bu derin uykunun ideali?

 
En az 4 saat derin uyku diye biliyorum ben. Odanızın sıcaklığı, havasız kalması ve rahat nefes alıp almama, uyumadan önce birşeyler yiyip içme durumlarında uyku kalitesini etkiler. Nispeten daha serin ortamda daha iyi uyunur.


  • neferkitty  (27.02.18 11:20:59 ~ 11:27:16) 
benim derin uyku 3:50 ile 4:30 saat arası değişiyor, güzel uyanıyorum.
Belki pasifloralı veya melisa çayı deneyebilirsin, bir de şöyle bir şey buldum : www.herby.com.tr

Eğer hala durum aynıysa bi atarax'ı da deneyebilirsin doktora sorup.

He bir de, zamanında mı uyuyorsun o da önemli olabilir, mesela benim uyusam da uyumasam da saat 2'den sonra nabzım düşüyor, vücudun bir uyku saati var o saatlerde uyumak lazım.
  • tipcigamer  (27.02.18 11:21:13) 
Cok duzenli saatlerde uyuyorum, uyku oncesi bisi yemiyorum, aksamlari hafif gidalar tuketiyorun, ortam asiri sicak olmuyor, oncesinde kafami bosaltmaya calisiyorum, cok kuruntulu bi tip degilim zaten.
Yine de olmuyor arkadas :/

  • mor oje  (27.02.18 11:27:53) 
odanın sıcaklığını 21-22’de tutuyorum. daha yüksek olursa kalorifer yanarsa sıcaktan bunalıyorum uyuyamıyorum. tabi evde bebek de olduğu için bu derecelerde aslında. yüksek sıcaklık onun için de zararlı.
burnumun tıkalı olmaması da önemli doğru nefesle daha derin uyuyorum.

  • sta  (27.02.18 11:30:09) 
soru farklı ve cevap bu değil biliyorum ama uyku kaynaklı yorgunlukların (uykusuzluğun) ardında sağlık problemleri olur.

kısa bir süre için yorgun hissediyorsan farklı bir sebebi olabilir ama uzun süreli bir şikayetse sorun olabilir.

yazdıklarından anladığım kadarıyla uyku için elverişsiz bir ortam yok.

bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olman senin için iyi olabilir. ankara veya istanbul'daysan isim önerebilirim.
  • nodrap  (27.02.18 11:49:41) 
derin uykuya ben de takmistim bir ara. 1 satin altindaydi benimki hep. baskalarina sordum, en az uc saat uyuyorlarmis. sonra boyle kabullendim kendimi. ama madem yorgun uyaniyorsunuz, bir uyku klinigine gitmek mantikli. belki uyku apnesi faln vardir.


  • jimicik  (27.02.18 11:58:46) 
Bir ara ben de kullandım o applikasyonlardan. Evde neredeyse 1 saatin altında çıktı derin uyku. Sonra 3 gün iş seyahatindeydim, otelde 8 saatlik uykunun 6 saatinde derin uyumuşum. Hakikaten de dinlenmiş kalktım. Kendim için cevap vereyim; evdeki sesler, kedinin tıkırtıları, çocukların arada uyanıp yanıma gelmeleri, eşimin kıpırtısı, horlaması vs. Bunlar zaten benim hafif olan uykumun kalitesini iyice düşürüyor.


  • SiyamkedisiZorro  (27.02.18 12:20:16) 
Kedinin tikirtilari ve ruzgarin sesi bir etken olabilir bak. Kedi sag olsun iceride tikir tikir, derinlesemiyor olabilir uyku bu yuzden.

Aksam melisa vb bir cay icicem bakalim ise yarayacak mi.
  • mor oje  (27.02.18 12:27:12) 
Eğer gürültü uykunuzu çok bölüyorsa kulak içi gürültü süngeri takabilirsiniz, çok etkili oluyor. Işık vs varsa göz bandı da takabilirsiniz. ben bazen kullanıyorum çok iyi uyuyorum.


  • neferkitty  (27.02.18 12:48:19) 
aklinda biri vardir, ondan derin uyuyamiyorsundur :)


  • kamyonsans  (07.03.18 13:22:45) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.