psikolojik rahatsızlık isimleri ve farkları

bipolar, manik depresif, şizofren ve borderline arasındaki temel farkları özetleyebilecek var mıdır? bana hepsi benzermiş gibi geliyor, nasıl teşhis koyuyorlar, en belirgin özellikleri nedir merak ediyorum.

Bipolar=manik depresif diye biliyorum ben.

  • viewport  (27.02.18 03:38:45)
yamuluyorsam düzeltirler:

şizofren (en kötüsü) : hayali sesler/görüntüler görür, gerçek sanar. örnek: tanrı bana oğlunu kurban et dedi vb..
borderline : herşeyi en uçlarda yaşama/hissetme. örnek: birini çok sever ya da çok nefret eder vb..
bipolar: bir dönem çok aktif, neşeli, diğer dönem depresif, hareketsiz olur.
  • herhaltibiliyoring  (27.02.18 03:56:44 ~ 10:08:19)
viewport +1,
herhalt+1,

şizofrenide halüsinasyon ve sanrılar var.

borderline'ı en karakterize eden şey herhalde bir uçtan diğer uca ışık hızıyla gitmesini sağlayacak kadar mod değişimlerine debep olan bozuk kimyasıdır.

hepsinde beyin kimyası farklılıkları var aslında da bunlara kişilik bozukluğu deyip duruyor cici salatalıklar. o zaman çağın hastalığı olmuyor da senin hastalığın oluyor, tek başına üstesinden gelemekle gelemezsen de tek sorumlu olarak öznefret vs negatif duygular içinde dövünmekle yükümlü oluyorsun.
  • godoşu beklerken  (27.02.18 06:12:55)
bipolar bozukluk= manik depresif (manik depresif diye bir hastalık yok bipolar olarak geçer). genelde iki uçlu duygu durum hali. bir anda en uçlardayken daha sonra bir anda depresif olma durumu.

şizofreni: genetik bir hastalık olarak bilinir. çaresi yoktur. ilaçlarla yavaşlatılabilir. değişik tipleri vardır. halisülasyon, katatoni vs. psikotik bir hastalıktır.

borderline: sınırda kişilik bozukluğu olarak tanımlanır.genel olarak duygularını sınırda yaşayan duygu geçişleri hızlı olan kişilik bozukluğudur.
  • mikahakkinen  (27.02.18 09:52:23)