[]

sanayii mi sanayisi mi ?

Savunma sanayisi gelişiyor derken, sanayisi mi yoksa sanayii mi yazım olarak daha doğrudur? veya ikisi de olur mu? köşe yazısı, makale yazsanız hangisini tercih edersiniz ?
 
ikisi de kulağı rahatsız etmiyor ve anlaşılıyor. ama yazarken sanayisi derdim.


  • givemesomesubstance  (26.02.18 11:08:34) 
“Bu sorun, bilindiği gibi, eski dilden, Osmanlıcadan kaynaklanan bir sorun, başka bir deyişle, cami, bayi, mevki, terfi, sanayi, irtica vb. gibi sonu ayın’lı Arapça kökenli sözcüklerin Türkçede eklenme durumunda nasıl söylenmeleri gerektiği sorunudur. Ayın, Arapçadan bir ünsüz olduğu için bununla biten sözcükler, Türkçede bu ses söylenmediği halde, ünsüz ile biten sözcükler gibi işlem görürdü.”...

TDK ikisini de kabul ediyor ama modern Türkçe adına sanayisi demek daha doğru geliyor bana.
  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (26.02.18 11:30:22) 
nasıl "bilmemne camii" yerine artık "camisi" demeyi daha çok tercih ediyorsak, bunda da yavaş yavaş sanayisi kullanımı yaygınlaşıyor, ki bence de olması gereken bu. dil eskiye değil, yeniye doğru gider.


  • sir gawain  (26.02.18 11:43:43) 
ben de sanayisi demeyi tercih ediyorum ama gazetelerde dergilerde genelde sanayii kullanımı yaygın. sadece bu kelime için konuşuyorum. diğer benzer kelimelerde -si eki kullanılıyor daha çok.


  • jepa  (26.02.18 12:11:25 ~ 12:11:42) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.