Diyet yapanlar hakkında?

başabaş noktası günlük 2000 kalori. üstü kilo aldırıyor altı kilo verdiyor, diye düşünen birisi.

her gün 1400 kalori almayı hedefleyen bu kişi bunu 5 gün başarıyor ve toplamda 10 bin kalorinin 3 bin kalori altında(7 bin) alarak doğru yolda gidiyor. fakat 6. gün boyunca 5 bin kalori birden alıyor ve toplamda 12 bin kalori oluyor.

şimdi bu kişi başabaş noktasında mı oluyor yoksa o 5 bin kalori sadece o günü mü etkiliyor?

  • oguz altun  (24.02.18 17:31:35)
Günlük kalori alım limitin bellidir, bunun üstünde bir kalori alırsan kalanları yağa çevrilir, diğer günlerin bir önemi yok, sistem günlük işler. Yani günlük 2000 kalori alma hakkın varken 5000 kalori alırsan, 3000 kalorilik yağ elde etmiş olursun. Aynı şekilde kalori açığı verdiğin günler de o günü etkiler sadece.

  • angelus  (24.02.18 17:51:43)
kilo alıp verme lineer değildir, yediğiniz içtiğinizle alakalı sürekli dalgalanır
programlarınızın uygulamasını günlük, takibini haftalık değerler üzerinden yapabilirsiniz

başabaş noktasında olduğunu düşünebilirsin (vücudun kaloriye tepkisi her zaman bu mantıkta olmayabilir)
  • asbe  (24.02.18 20:02:58)