Bu kadar şifreyle nasıl başa çıkılır?

Sosyal medya hesapları, banka uygulamaları, eposta adresleri, pin kodları, üniversite paneli, iş güç panel şifreleri, şu bu derken onlarca şifre var.

Bunların hepsini aynı yapsak, biri patladı mı bütün hesaplar gider. Hepsini farklı yapsak akılda kalmıyor. Hepsini benzer yapıp bir iki karakteri farklı yapsak tahmin edilebilir şeyler.

Bir kağıda yazıp saklasak birinin eline düşse daha da fena.

Nasıl olacak bu iş?

edit: 3. parti uygulamalara şifreleri vermek de ne kadar güvenli ki? ben gmailimde notlar kısmına falan yazıp saklamayı düşünüyorum artık.

Lastpass

  • brkylmz  (23.02.18 09:18:10)
Farklı şifre zorunlulukları ve farklı yerler için kullandığım toplam 4 şifrem var. Bir yere kadar işe yarıyor.

Sonra bir site veya banka "Şifreniz 28 karakter uzunluğunda olmalı, en az 3 büyük, 2 numerik, 6 ponçik karakter içermeli ama içinde isminizin ve doğum yılınızın ve anne kızlık soyadınızın hiçbir karakteri olmamalıdır" felan diyor. Fakyu diye cinnet geçiriyorum.

XKCD'nin de şöyle bir yöntemi var şifreler konusunda:
xkcd.com
  • cleric  (23.02.18 10:01:25)
Word'e kaydedip şifreliyorum. Karmaşık işlere girmeye gerek yok bence.

  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (23.02.18 10:15:14)
Fazla sifreyle aklini karistirma bence. İki farkli sifren olsun. gercek123 ve dandik123 mesela. Bunlari not etmek istedigin yere G*123 ve D*123 seklinde kaydet.
Boylece kimse cozemez sifreyi.

  • mungojerry  (23.02.18 10:17:48)
PC ya da kağıda yazarken tamamını yazmayın, size hatırlatacak kadarını yazın.

Mesela;

Garanti : 3456...dev...dik...
Google : dev...dik...3456...

Tabi kağıda baktığınızda "bu ne lan" demeyeceğiniz bir şeyler olmalı. Sizin hatırlayacağınız ama başka kimsenin bilmeyeceği.

Tabi bu az kullanılan şifreler için geçerli, sık kullanılanları unutmuyoruz ki.
  • John Bloor  (23.02.18 10:21:08)
Ben onemli olmayan sitelere artik safarinin otomatik sifre atamasini kullaniyorum. Umrumda olmuyor :D

Ama email, instagram, fb vs icin de 4 tane sifrem var, ikisini birbirinin varyasyonu, diger ikisi farkli.
Unutursam birinden biri tutuyor zaten hajsjs
  • kuehles blondes  (23.02.18 10:43:02)
dashlane ya da 1 password. üçüncü parti ama şifreleme metodları çoğu siteden daha sağlam. gmail notlardan daha güvenlidirler.

lastpass bir kere patlamıştı ama hallettiler sanırım.
  • passion rules the game  (23.02.18 10:45:52)
Lastpass +1

  • burya  (23.02.18 11:04:28)
bankalar için [bankaadi][ayyıl][kendi girdiğim sabit karakterler]
yani sallıyorum işbanksa Is02189999 gibi. değişiklik istediğinde de ona göre yeni şifreyi oluşturuyorum. tabi her ay şifre değişikliği istemiyolar ama unutursam max 3. denemede doğru şifreyi buluyorum.

diğer uygulamalar içinde kendime has bi şifrem var uygulama bazlı önüne uygulamanın ismini yazıyorum. sallıyorum facebook için Fbxxxxxx, twitter için Twxxxxxx gibi.
  • contavolta  (23.02.18 11:13:17 ~ 11:14:36)
Kafanda belirli bir algoritmaya gore sifre olustur. Sitenin ilk ic harfi, dogum yilimin ilk iki rakami, ismimin son uc harfi gibi vb gibi

  • tosunpasa  (23.02.18 12:25:09)
Lastpass +1. Hayatimi kolaylastirdi. Ssg'yi bosverin :D

  • bedbed  (23.02.18 12:32:07)
girdiğiniz sitenin ilk harfini, baz şifrenizin önüne değil de, arasına bir yere koyun.
mesela şifreniz password123 olsun, twitter için passtword123, gmail için passgword123 diye bütün şifrelerinizi aslında aynı ve farklı yapmış olursunuz.

  • stanley weber  (23.02.18 13:12:13)