dos yüklü laptop'a işletim sistemi kuramama problemi

Selamlar,
Daha kuruluma başlamadan aşağıdaki hata mesajını alıyorum.

i.hizliresim.com

Google'da arattım, usb'yi çıkar yeniden tak, başka girişe tak gibi çözümler söyleniyor, bende işe yaramadı.

usb'yi hem windows usb/dvd tool ile hem de rufus ile ayrı ayrı oluşturup denedim problem çözülmedi. üç farklı iso denedim hep aynı hata. Bir önerisi olan var mı? Bios'ta mı yanlış bir şey yapıyorum acaba? USB'yi legacy olarak tanıtın deniyordu. Ben de öyle yaptım. Aklıma bir de dvd'den boot edip kurmayı denemek geliyor.

laptop: yeni bir lenovo. daha önce hiç dos'a işletim sistemi kurmadım.

Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Çok mecbur değilsen Win7 kurma. Microsoft Win7'ye desteğini keseli baya oldu. Açıkları çok olur. Ayrıca Win10 kadar performans alamazsın. Win10 daha stabil, daha uzun süre format istemeden çalışmaya devam ediyor.

  • himmet dayi  (22.02.18 21:17:22)
@yere dusup kirilan sarap kadehi: Teşekkürler hocam. 3.0 desteğini bios'ta disable etmeyi bulamadım. Ama dvd'den boot etmeyi denemeye daha yatkınım şimdi.

@himmet dayı: hocam en üst win7'de çalışan bir programımız var, win10 kurup vmware ile deneyebiliriz belki (duyurudan öğrendim bu programı).
  • puc  (22.02.18 21:31:34)
Windows 7 icin genisletilmis destek dongusu 2020 olarak belirlendi.

Bu sorun icin ise; bios’tan sata mode’u ahci mode’a cekip tekrar deneyebilirsiniz.
  • lynda.com  (22.02.18 22:08:04)
@lynda.com: benimkinde sadece ahci mode varmış.

  • puc  (22.02.18 22:33:30)
bazi model cihaz daha alt sürümler için destek vermiyor. ornegin o makine win8.1 ver üzeri istiyor olabilr. bu genelde bios'ta yazar. ve yine genelde son cikan cihazlar win8.1 ve üstü hatta win10 istiyor. bunu bir kontrol edin.

  • helenart  (22.02.18 23:14:57)
W10 varken eski surumlerle niye ugrasiyorsun? Dvd varsa oyle dene.

Bende 2 gun ugrasmistim. Iso hatali cikmisti :(
  • imelih  (22.02.18 23:21:08)
hocam kavacıktaysan getir yapalım
bios ayarı var biostan ahci nin ustune tıkla ide olarak degistir
oyle gec
  • kingcyrax  (22.02.18 23:21:39)
Dvd'den boot edince sonucunu paylasir misin?

@kingcyrax ide cikmamasi anormal bir durum mu? Bende de sadece ahci mode gozukuyor.
  • mungojerry  (23.02.18 10:52:27)
az önce dvd'den boot edip kurmaya çalıştım, yine aynı hatayı verdi. servisi arayacağım, sonucu buraya yazarım tekrar. bir de win10 denemeyi düşünüyorum, @helenart bununla ilgili bir yorum yapmıştı.

  • puc  (23.02.18 11:01:05)
Problem çözüldü. Aynı problemi yaşayabilecekler için yazıyorum.

1-Şu adresten 3.0 creator indiriyorum. Anladığım kadarıyla usb 3.0 için driver yüklüyor.
downloadcenter.intel.com
2-rufus ile bootable kurulum usb'si oluşturuyoruz.
3- indirdiğimiz creator programını çalıştırıp usb path'ini gösterip çalıştırıyoruz. Biraz zaman alıyor.
4-bu usb'yi kullanarak işletim sistemini kuruyoruz.

yalnız bana garip gelen durum, dvd ile de deneyip aynı hatayı alıyor olmamdı.

ayrıca @kingcryax'a da yardım talebi için çok teşekkürler.
  • puc  (23.02.18 12:52:32)