Yapıcı olmak üzerine

neden insanlar yapıcı olmak yerine yıkıcılığı seçiyorlar? yapıcı olmayı bilmiyorlar değil mi? kimse öğretmemiş.

Bakıyorsun hayatta bir dikili ağacı yok, yeteri kadar tecrübesi yok, yaşamamış-çiğ, ama mutlaka senden iyi biliyor. yapmak istediklerini-yapabiliteni belki kıskanıyor. Çünkü aynısını yapabilecek kapasite yok.

Mesela eksisozluk..Hep eleştiri, hep küfür üzerine kurulu. Yapcı yorum yok.

biz mi yaşlandık ve akıllandık yoksa

Cahilliğin cesareti mi bu?

Bu insanların sorunu ne?

internet, tek sorunları internet.
"empati" sözcüğünün varlığından haberi olmayan binlerce insan var.

ve ellerinde herşeye ulaşabilecekleri bir kaynak, fakat o kaynakta kendilerinden başarılı insanları eleştirebilecekleri bir güç.

neden zorlasınlar kendilerini?
hedef göstermek çok kolay.
  • metket  (22.02.18 01:48:06)
Bunun nedenini ben de merak ediyorum. Özellikle de kişilerin dış görünüşleriyle yerden yere vurulmaları filan çok acımasız ve kırıcı geliyor. Belki onların karşısına da başka türlüsü çıkmamıştır bilemiyorum.

  • anumegha  (22.02.18 02:00:39)
@anumegha
dış görünüşleri ile dalga geçen insanların çok net olarak aile terbiyesi almadıklarını söyleyebiliriz.

bu tip şeyler çocukluktan itibaren insanlara aşılanması gerekiyor çünkü.
sınıfta zayıf şişman gözlüklü çirkin güzel insanların normal bir birey olduklarını ailenin çok iyi anlatması gerekiyor.

ama bir örnek verirken bile mesela: o şişman çocuk mu diye soruyorsa bir ebeveyn, doğal olarak insanlarda dış görünüşe göre yargılamayı getiriyor.

bunun da pek bir çözümü yok, ilkokul öğretmenimin bir sözü gelir böyle durumlarda aklıma;

çok param var diye sevinme bir kıvılcım,
güzelim diye böbürlenme bir sivilce yeter diye.

adam nasıl eğitmiş bizi be.
  • metket  (22.02.18 02:04:47)
Aynı duyuruyu açmak geçmişti aklımdan. Yani biri bir hata yapsın da leş karası gibi üstüne üşüşelim diye bekliyor millet. En çok ben biliyorum, en zeki benim. İyi tamam sensin. :)

  • femme vitale strikes back  (22.02.18 02:17:17)
Evet! :p

  • femme vitale strikes back  (22.02.18 02:37:46)
Kendini açıklıyor durum.

Yapıcı olmak zordur. Yıkıcı olmak kolay.

Bir kumsalda;
Kumdan kale mi yapmak daha zordur?(yaratıcılık)
Kumdan kaleyi yıkmak mı daha zordur?(yıkıcılık, linç kültürü)
Kumdan kaleyi rüzgara, dalgalara karşı korumak mı?(yapıcı eleştiri, savunma, adil kritik)
  • bos gezenin bos ustasi  (22.02.18 04:06:32)
Çünkü insan günlük hayatta ne kadar iyi olursa olsun içinde kötülük var. Kötülük fırsatını bulduğu an yapıyor. Kötülük yapma fırsatı varken yapmıyorsak iyi insan olabiliriz. İnternette anonim olarak birine hakaret edince başına bir şey gelmeyeceğini biliyor o yüzden çekinmiyor. Dışarıda mükemmel insan ve baba olan adam evinde eşini ve çocuğunu dövüyorsa bu sebeptendir uygun ortam meselesi. Neyse uzattım bayağı bu arada ben iyiyim diğerleri kötü demiyorum ben de aynı şekilde yıkıcı davranıyorum çoğu zaman malesef.

  • bayc  (22.02.18 12:32:20)
Çünkü yıkıcı olmak ilgi çekiyor.

+ Kendi özel hayatında mutsuz olan insan, bunu sanalda da gösteriyor
  • MaNOfTheYear  (22.02.18 12:41:05)
çünkü yıkıcı olmak daha kolay hepsi bu.

  • basond  (22.02.18 18:31:58)