Soysuz muyum?

En üstte babamın dedesi var o da 1867 de doğmuş. Millet 1800 lerin başından bahsediyor, bu nasıl oluyor? Diğer dedesi ise savaşta ölmüş ama ölüm tarihi 1925 gözüküyor bu nasıl oluyor? Teşekkürler.

bende gorunen en eski kayit da 1863 dogumlu. 1800 baslarindan kayit bulan kim? o epey nadir bir durummus eger oyle bir sey varsa.

  • xfestos  (15.02.18 23:06:28)
benim de bir tarafta 1840'lar var, diğer tarafta 1940 falan. osmanlı işi işte doğru düzgün kayıt tutmamışlar. gürcistan tarafından gelenler kayıtlı, kars'takilerin kaydı yok.

  • doxanikee  (15.02.18 23:08:52)
göçmen olabilirsiniz? kayıt tutulmamis olabilir. ben de 1800'lerin başı var mesela.

  • helenart  (15.02.18 23:10:04)
@helenart

ha evet o yuzden olabilir. sorduklarim da hep gocmen oldugu icin bilemedim diger turlusunun mumkun oldugunu.
  • xfestos  (15.02.18 23:14:14)
Eşimin 1918 doğumlu dedesinden başlıyor. Ben bile tanıştım adamla. Daha eskisi yok. Çünkü yakın bir tarihte nüfus dairesinde yangın çıkmış, eski kayıtlar hep yanmış. Böyle bir şey olabilir.

  • kibritsuyu  (15.02.18 23:18:15)
Osmanlı işte demiş bir arkadaş ama gayet muntazam kayıt tutmuş Osmanlı...
Göçmenlik ile ilgili olabilir

  • benaslindayohum  (15.02.18 23:18:35)
Ben de göçmenlik yüzünden diye düşünüyorum. Bende en eski kayıt 1823. Kadın benim doğduğum ilçede doğmuş. Yerleşik halk olanların kayıtları daha eskiye gidiyor.

  • dissendium  (15.02.18 23:21:04)
Benim de baba tarafı 1880’den başlıyor. Babamlar göçmenlikten diyor bana da. Sonuçta bir hayvan anında evrim geçirip dedemin babası olmamıştır sanıyorum.

  • aychovsky  (15.02.18 23:24:36)
Göçmeniz fakat anlamadığım nokta bizimkiler bu tarihlerden önce göçmüş olması lazım çünkü memleketimizde yaptırdıkları bir cami var ve onun yapım tarihi 1700 lerin sonu. Anlamadığım bir diğer nokta ise babamin dedesi savaşta ölmüş, dedem ise 30 seneden fazla asker kaçağı olarak yurtdışında yaşamış, bu durumda soyadını kim almış? Ailedeki kadınlardan biri mi yoksa sülale hangi soyadını almışsa bizimkiler de o soyadını mı almış oluyor?

  • nicotr  (15.02.18 23:32:18)
bende 1815 var. ama soysuzlukla alakası yok. osmanlıdaki kayıtların düzensizliği ve taşrada teşkilatlanmanın sıkıntıları gibi geliyor bana. yoksa illa ki bir soy var.

  • rosencruz  (16.02.18 01:47:06)
Bende babamın dedesi bile yok. Hevesle günlerdir açılmasını bekledim, görünce soverek çıktım.

  • crna gora  (16.02.18 10:25:15)