pizza hamurunun kabarmaması için ne yapmak lazım?

fırına atınca davul gibi şişiyor ya?! dışarıda hep incecik oluyor. napmak lazım?

Kabartma tozu ya da maya koymamak lazim.

  • ykyt  (11.02.18 17:58:42)
@ykyt ben fırından alıyorum hamuru, onlarda var mıdır?

  • mehmed resad  (11.02.18 18:01:06)
Aldığımız hamur mayalıdır hocam

  • nodrama  (11.02.18 18:14:24)
Fırından hamur alırken yeni mayalanmışlardan almaya çalış, beklemişler daha çok kabarır.
1 ekmek hamuruna 2 çorba kaşığı un bi çorba kaşığı sıvı yağ isteğe bağlı bi parça tereyağ ekleyip yeniden yoğur. açarken ince aç bekletmeden fırına ver.

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (11.02.18 18:21:43 ~ 18:22:47)
lahmacun hamuru kullan.

  • jadle  (11.02.18 18:27:11)
üzerini malzemeyle doldurmadan önce hamuru çatalla ya da kürdanla birkaç yerinden delin.

  • blatta hiberna  (11.02.18 18:29:01)
Önce tavada 5-10 dakika altını ısıtıp sonra tavayla birlikte fırına koyun.

Pizza hamuru ekmek hamurundan farklıdır. Pizza hamurunda da maya olur ancak ekmek hamuruna göre daha şekerli bir hamurdur.
Kendiniz deneyebilirsiniz. Ha vaktiniz filan yoksa da dediğim gibi deneyin bir de. Çok kabarmasın ve çıtır olsun diye öyle yapıyoruz biz fırın taşı olmadığında.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (11.02.18 18:42:39)
Hamuru kendin yap. Ben yaptigimda kabarmiyor.

  • stavro  (11.02.18 18:46:45)
açılın ben hamurcuyum, hocam ekmek hamurundan iyi netice alamazsın, dikkat edersen pişmiş ekmeğin iç formu ile pizzanın ki apayrı.

git kuru maya al, un al birazda tuz bitti gitti.

ölçüleri yazar, ben mesela bir pizza hamuru için tatlı kaşığından az atıyorum,(büyük boy pizzadan azcık ufağını düşün) tuz ekliyorum, bi çimdik şeker ekliyorum, içine koyduğum su da ılık oluyor. tabi üstüne streç film çekiyorum ya da poşet içine koyup, soğuk olmayan bi yerde bekletiyorum.

sonra yoğuruyorum, öyle vıcık vıcık olmıycak ama çok katı da olmayacak.

2 3 saat sonra hazır hamur.

aslında senin demek istediğin şu, ben hamur aldım, pizza gibi açtım, pizza da yaptım ama çok kabardı, üstündekiler sağa sola aktı, bunu nasıl önlerim?

çok basit pizza hamurunu çatalla delerek. çatalla komple del her yerini.

www.hediyefabrikasi.com

ayrıca pizza hamurunu açabilmek de önemli, kalın açarsın, kek gibi olur, ince açarsın ince olur.
  • Photographer  (11.02.18 19:01:27 ~ 19:06:37)
Glutensiz unlar (karabuğday unu örneğin) kabarmaz, gluteni düşük siyez gibi unlarla da yaparsanız çok kabarmaz.

  • neferkitty  (11.02.18 19:17:28)
hamurunu kendin yap. +1

(bkz: pizza hamuru)
  • naksidil  (11.02.18 19:27:44)
Hamurla uğraşma, tortilla ekmeğini taban olarak kullan

  • kompisko  (11.02.18 19:41:58)