Bir erasmus sorusu da benden

Selam, son zamanlarda çalışma grubumla
alakalı teknik sorunlar yaşıyorum ve bir süreliğine ortam değiştirmek iyi gelecek. Yüksek lisans tez dönemi. Erasmus başvuruları başlamış, ben de neden olmasın dedim.

Şimdi gidebileceğim okullar şunlar:
Amsterdam-neth
Utrecht- netherlands
Aalto-helsinki/finland
Ecole bişi bişi- fransa
Bir romanya var ama ona gönlüm yok.

Bunların haricinde almanyada çok güzel okullar var ancak hepsi b1 b2 seviyesinde dil istiyor. Masterdan dil istemesinin anlamını çözemedim ama almancam olmadığı için başvuru bile yapamayacağım sanırım.

Şimdi siz olsanız hangisini seçersiniz?
Tez aşamasında gidilip ne yapılıyor? Ders mi alınıyor? Tez için araştırma mı yapılıyor? Hepten boş kalıp geziliyor mu?

Sağolun janlarım.

Ecole central Paris'miş bu arada:)

  • kendi kendine yasayan yavrucak  (11.02.18 03:54:16)
Yaşamaya gidip seveni de var ya. Belli olmuyor bu işler :)

Bakalım tüm cevaplar gelsin, ne çıkacak sonuç? Güp güp, güp güp.

Gece hayatım olmadığını, alkol, sigara, harhangi bir madde kullanmadığımı da belirteyim. Bip bip, bip bip.

Heyecanla bekliyoruz efenim.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (11.02.18 04:01:46)
Ben lisansta erasmusa giderken benden de b1/b2 Almanca istenmişti ama Almanca eğitimim olmadığını, Goethe Ins.’ten yoğun Almanca kursu alacağımı, onun da A1/A2 seviyesinde olacağını yazmıştım okula. “Tamam kaydolup kayıt evrakını gönder sen” demişlerdi bana.

Demem o ki Almanya isteniyorsa yine de okulla bir görüşmekte fayda olabilir.
  • lazor  (11.02.18 04:09:51)
hollandada dil problemi yaşamazsınız. sonra yaşamak isterseniz orda avantajınıza olur.

  • kveldulv  (11.02.18 04:16:45)
Lmu,Tum, Free Berlin gibi okullar var. Özellikle Lmu çalıŞtığım alanda epey iyi ve doktora yapan çok arkadaşım var orada. Bunlardan ötürü makul geliyor özellikle lmu.
Ama ben dil okuluna kaydolmayacağım. Ofise sorayım bi ama izin vereceklerini düşünmüyorum pek bu durumda:)

@kveldulv
Dil ve comfortzone açısından de en rahat o geliyor evet:)
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (11.02.18 04:23:22)
Valla hangi okul alaninda en iyiyse ona git. Reputasyon (genel) olarak eh bilinen okul Utrecht. Guzel sehir, amsterdamdan daha ucuz.

  • hot potato  (11.02.18 04:28:55)
Amsterdam helsinkiye, paris'e kıyasla daha gezilesi, yaşanılası bir şehir. çevresindeki şehirlere, ülkelere gitmek de diğerlerine kıyasla daha kolay ve ucuz olur. Utrecht'te arkadaşımı ziyaret ettiğimde öğrenci ortamı ve bisikletle ulaşımı Amsterdam'a kıyasla daha iyi bulmuştum. 3-4 yıl üniversite için tercih edecek olsaydım utrecht'i seçerdim ama tek dönem geçirceek olsam Amsterdam'da geçirmek isterim.

  • ontheroad  (11.02.18 04:49:25 ~ 04:50:02)
Bisiklet süremiyorum :( yani iki tekerlekli bisiklet süremiyorum ama 3 tekerlekli olur belki denersem.

Kısacası yürüyerek işimi halledebilmek değilse de toplu taşımanın çabuk bulunacağını bir yer olması tercihim :)
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (11.02.18 05:15:13)
Yalnız yüzde yüz alakalı olmayan cevaplar veriyorum, belli ki anlatasım gelmiş :D

  • kendi kendine yasayan yavrucak  (11.02.18 05:16:16)
Alanınızda hangisi daha iyiyse orayı seçin. Ben olsam Finlandiya seçeneğinin daha iyi olacağına kendimi çoktan inandırmıştım.

  • taktikmaktikyokbambambam  (11.02.18 05:56:52)
Hollanda’da erasmus yapmis biri olarak hollandadakiler arasindan utrech’i secerdim.

Finlandiya soguk olur
Paris’te insanlar iyi degil
Romanya ne ya
  • fakyoras  (11.02.18 09:00:34)
paris'i çok sevmeme rağmen utrecht derdim. amsterdam'a çok yakın ve öğrenci dolu, dil problemi yok gibi bir şey. seversen ve networking yaparsan yüksek lisansı da kolaylıkla orada yapabilirsin.

  • pinkpeony  (11.02.18 12:15:09)
Tez aşamasında gidilip ne yapılıyor?
Senden yine 30 kredilik ders almanı ve kendi üniversitende saydırmanı istiyorlar. Şanslıysan bi hocayla anlaşıp sana tez çalışmaların için 30 kredi vermesini sağlarsın.

  • mezzosprite  (11.02.18 12:36:55)