makarna sosu tavsiyesi?

ecnebi sitelere de çok baktım ama hangisi güzel karar veremiyorum. e bi de onların peynirleri bilmem neleri benim burada bulamayacağım türden.

her markette bulabileceğim malzemelerle yapabileceğim lezzetli sos önerileri yapabilir misiniz?

İlla ecnebi mi olması lazım ? ege yöresinden olmaz mı mesela makarnayı (çıbık olması tercih edilir) haşlarsın sonracığıma halis mulis zeytinyağını( tereyağı olmaz çiçek mısır özü yağı hiç hiç olmaz) dökersin tencereye biraz dağ kekiği ( dağ olması önemli fabrikasyon olmayacak kavanozun kapağını açtığında miss gibi kekik kokacak etraf ) biraz tuz kavuşturursun makarnayla en sona da sarımsaklı süzme yoğurt döktün mü yeme de yanında yat.

  • mariiiposa  (10.02.18 15:50:35)
sarımsak salça domates

  • xiii  (10.02.18 15:51:36)
ıspanak sosu.
denendi onaylandı.
müthiş.
  • thomson'un uzumlu keki  (10.02.18 15:54:46)
uğraşmam diyorsan pastavillanın mı ne hazır makarna sosları vardı, az pahalı ama güzel. onun dışında evde yapılan için tavsiyeler:

- domatesli sosta mutlaka kekik olsun
- kıyma biraz ağırlaştırıyor ona göre yapın.
- sosu hazırlarken makarnanın kaynadığı suyla yapın. şehir efsanesi midir tartışılır gerçi ama...
- kimyonu ya çoz az koyun ya hiç koymayın, fazlası tadı mahveder.
- biberiye sosa güzel gider.
- sosun içine erimeye müsait peynir atılabilir şukela olur.
- sarmısaksız sos, sos değildir.
- ben serviste değil de haşlandıktan sonra doğrudan makarnanın üzerine dökülmesi taraftarıyım. daha samimi.

onun dışında her sos için temel tarif aynı yağı kızdır, rendelenmiş domatları at, baharat, sarmısak... gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış,istediğiniz malzemeyi ekleyin, abartmadan tabi :)
  • issiz karga  (10.02.18 16:05:48)
Barilla pasta sauce. Basilico, classico ve olive olanları güzeldir.

  • bos gezenin bos ustasi  (10.02.18 16:19:57)
Bence en lezzetlisi kıymalı makarna. İtalyanların bolonez dediğinden.

Kıyma
Soğan
Domates veya püresi
Sarımsak
Maydanoz
Zeytinyağı
Tuz
Toz biber
Salça

Domatesler, soğanlar diri kalsın istiyorsan tuzu erken atabilirsin. Salçanın tuzuna ve damak tadına göre ayarlarsın.
İstersen tarife yeşil biber de ilave edebilirsin.

Bu tarifin olmazsa olmazı maydanozdur. Başlamadan önce malzemeleri tavaya girecek şekilde hazırlamanda fayda var.
Makarnayı kaynayan suya atıyorsun, makarna haşlanırken sosa başlıyorsun: Bu sos takriben 10dk sürecektir. Malzeme miktarına ve ateşi iyi ayarlamaya alışman birkaç deneme yanılmayla olabilir. Göz kararı yap.

Önce tavayı biraz ısıtıp boş tavaya kıymayı koyarsın. Tavayı ve kıymayı yakmadan orta ateşte çevirirsin.
Kıymada pembelik azalınca soğanı atarsın, biraz da yağ eklersin.
Artık tavanın altı biraz daha açık olabilir.

Soğanlar biraz ölünce bu sefer sarımsağı atarsın. Sarımsakla birlikte varsa yeşil biberi de atıp ara ara karıştırırsın. Yeşil biberden 1-2dk sonra bu sefer domatesi atıp karıştırırsın. Yeşil biber yoksa direk domatese geçersin.

Gerçek tuzlu köy salçan varsa domatesler biraz ezildikten sonra ondan eklersin. Tuz ve toz biberi de salçayla birlikte atarsın. Bu aşamada hem salçanın çiğliğini alırsın hem de tuzla biberi iyice karıştırırsın.

Sosun altını söndürmeden 1 dk önce kıyılmış maydanozu eklersin.

Bu arada makarna haşlanmış olur. Sosa yağı fazla koyduysan makarnayı iyice süzersin. Yağı az gibiyse makarnayı biraz ıslak şekilde tavaya alırsın sosla birlikte çevirirsin.

Miktarlar, ateşi nasıl kullandığın, nasıl doğradığın, ne kadar pişirdiğin bunlar hep el lezzetiyle ilgili.
Malzemelerin kalitesi de lezzeti değiştiren diğer bir etken.

Afiyet olsun.
  • idexo  (10.02.18 16:21:28)
Domates rendesi (püre de olur), sarımsak, kekik, kekik/4 oranında taze çekilmiş karabiber, tereyağı ve tereyağı/3 oranında zeytinyağı.

Kekik yerine reyhan da oluyor. Hiçbiri yoksa kuru nane.

İtalyan Pizza sosu olarak da geçer, bence makarnaya da yakışıyor.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (10.02.18 16:43:47)
Kimse kremalı tavuklu mantarlı dememiş.

  • brnbrs  (10.02.18 17:00:47)