[]

İşyerinde Hitap

Merhaba,

6 senedir iş hayatındayım. Yaklaşık 4 yıl çalıştığım kurumda maillerde ya da toplantılarda birbirimize hep x bey/x hanım diye hitap ederdik. Devlet ihalesi alan taşeron bir firmadaydım. Geçen ay başladığım işyeri global bir kurumsal firma ama çalışanların büyük kısmı Türk. Buradaki hitaplarda bey ya da hanım kullanmıyor kimse. Çok yüksekteki yöneticilerle muhatap olmadım henüz tabii. Onlara yemez. Kimse kullanmayınca sıkıntıya düşmeye başladım. Sanki hitap kullanırsam gereksiz bir ciddiyet yaratmış olacağım, kullanmazsam da "ulan adamla fazla samimi olduk, daha deneme sürem dolmadı" diyeceğim. Konuşmalarda yine isim falan karıştırmamaya çalışıyorum ama maillerde yazmazsam eksik hissediyorum.

Bu bana çok garip geliyor. Bunun nedeni ne? Biz mi çok ciddi takılıyormuşuz yıllardır?

Sevgiler.

 
sen ciddi takıl, bey/hanım demenin senin için oluşturacağı ekstra bir dezavantaj yok. aksine, bazı ortamlar fark edemeden çok laubalileşmiş oluyor, o ortamda adeta bir kardelen gibi kibarlık abidesi olarak parlarsın. sana "bana artık bey/hanım/ deme yav" diyene kadar devam et bence, ben olsam öyle yapardım en azından.


  • Bruce  (09.02.18 15:56:41) 
çok ciddi takılıyormuşsunuz. rahat ol, bey/hanım kullanmamakla samimiyet olmuyor öyle.


  • lemmiwinks  (09.02.18 16:07:26) 
bey/hanım demenin senin için oluşturacağı ekstra bir dezavantaj var bence. seni kendilerinden alt görürler. junior durursun eğer böyle bir şirket değilse.

a)rahat ol
b) olamıyorsan, bir süre kimseye hitap etme, sonra yakın bulduğun birine isminle hitap edebilir miyim, pek alışık değilim eski tecrubelerim böyle değildi, burada ortam böyle değil mi de.
  • kenarortay  (09.02.18 16:27:44) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.