[]

ab pasaportu çıkar mı buradan

burada birkaç ay önce bir soru sormuştum;

annemin annesi ve ananesi ikinci dünya savaşında yunan adasından (kos yani istanköy) bodruma kaçıyorlar, orada savaş başlayınca.

dedim ki; acaba bunun üstüne gitsem ab pasaportu falan çıkar mı diye.
sonra birkaç arkadaş oradaki belediye kayıtlarından incelenmesi gerektiğini, doğum kaydı veya nüfus kağıdı gerektiğini falan söylediler.

bugün bu edevletteki soyağacı mevzusuna baktım. ananemin ve onun annesinin nüfus kaydı "istanköy" falan gözüküyor. istanköy = bugünün yunanistanı, o dönemin de italyasıydı. sizce kastırılacak bir mevzu var mı? yani kovalamaya değer mi?

 
cıkabilir ama ab pasaportu degil yunan vatandasligi cikabilir
yunanistan konsoloslugu vs. arastir bence.

  • kingcyrax  (09.02.18 09:40:38 ~ 09:41:14) 
Bildiğim kadarıyla önce birinci neslin vatandaşlık alması gerekiyor, sonra devamı. Yani, eğer anneanneniz Yunanistan doğumluysa önce anneniz vatandaşlık hakkı isteyecek, o aldıktan sonra siz anne üzerinden başvurabileceksiniz. Aradaki nesli atlayıp siz alamıyorsunuz. (Babası uğraşmadığı ve kendisi de başvuramadığı için aklına geldikçe sinirlenen bir yakınım var, o araştırmıştı.) Hatta sanırım Yunanistan'da bu konuyla uğraşan avukatlar var, prosedürü iyi bilip takip ediyorlar başvuran kişi için.


  • kobuzchu kiz  (09.02.18 10:08:38) 
Anneanneniz sağ ve sağlıklı ise oradaki avukatlar aracılığıyla vatandaşlık alabilme ihtimali var. Sonrasında anneniz ve siz de alabilirsiniz.
Eğer anneanneniz hayatta değilse ya da işlemler sırasında orada bulunamayacaksa yolu yok.

  • bir nick var benden iceri  (09.02.18 10:38:59) 
@kobuzchu kiz @bir nick var benden iceri bulgaristan için danışmanlık şirketleri ananene vefat etmişse bilgi vatandaşlık sorgulama ok çıkarsa baba-anne alabilir, sonra çocuk alabilir diyor. sadece para tuzağı mı emin olamıyorum. birçok site var böyle.

örn: bulgarvatandasligi.com
  • kaset  (09.02.18 11:54:22) 
Benim bahsettiğim kişinin durumunda dede hayatta değil ama babası başvurursa olabiliyor diye biliyorum ama direkt araştırdığım bir konu değil ne yazık ki.


  • kobuzchu kiz  (09.02.18 12:54:12) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.