[]

aynı isimdeki yüzlerce belgeyi nasıl aynı klasörde toplarım?

mail kutumda yaklaşık 600 adet posta var, bunların tümünde ek var ve eklerin ismi aynı. ekleri tek tek mailden masaüstüne sürükleyip bıraktığımda aynı isimli olduğu için haliyle hata veriyor, sadece "dosyayı değiştir" ve "hiç bir şey yapma" seçeneği var, "kopyala ve 2 dosyayı da tut" diye bir seçenek yok.

şuan şu şekilde yapıyorum ama hiç pratik değil, mailden sürükleyip klasöre bıraktığım dosyaya random bir isim verip bir sonraki maile geçiyorum, her seferinde bunu yapıyorum ve ciddi bir zaman kaybı oluyor.

aklına pratik bir yöntem gelen var mı?

 
Maili browserdan açabiliyor musun? Firefox'ta aynı isimli dosyayı (hatta aynı dosyayı) kaydederken dosyaadı(1).pdf falan diye indiriyor, otomatik sayı ekliyor sonuna. Maili aç, eki kaydet, daha da hızlı olması için "bu dosyaları otomatik kaydet"i işaretle, sonrakine geç, kaydet, sonrakine geç, kaydet...


  • kobuzchu kiz  (08.02.18 10:09:01) 
çok mantıklı ama tarayıcıdan açamıyorum.


  • tolga asp  (08.02.18 10:24:22) 
Klasörün içine attığın dosyanın adını değiştirecek bir komut dosyası yazılabilir.
Her eki indirdikten sonra çalıştırırsın, o isimde dosya kalmaz.

  • cakabo  (08.02.18 11:10:45) 
@cakabo: tam aradığım şey sanırım, peki tarifle yapılabilecek kadar basit bir şey midir?


  • tolga asp  (08.02.18 11:23:51) 
ren deneme.pdf %date:~10,4%%date:~7,2%%date:~4,2%_%time:~0,2%%time:~3,2%%time:~6,2%.pdf

Bu satırı bir notepad dosyasına yapıştır ve kaydet. Daha sonra uzantısını .bat yap ve ekleri indireceğin klasöre koy.
Bu bat dosyasına tıkladığın anda deneme.pdf ismindeki dosyayı alıp 20180208_141051 şeklinde dönüştürmenin yapıldığı saate çevirecek. En üst satırda deneme.pdf yerine maildeki ekin adını yazabilirsin. Aynı şekilde üstteki satırın en sonundaki pdf şeklindeki uzantıyı da kendine göre ayarlaman lazım.
  • cakabo  (08.02.18 15:05:14) 
dosyayı çalıştıramadım ama kodda bir hata olma ihtimali var mıdır?


  • tolga asp  (08.02.18 15:46:07) 
Ben deneme.pdf şeklinde çalıştırdım.
Mailden indirdiğin dosyanın adını paylaşırsan kodu ona göre düzenleyip göndereyim.

  • cakabo  (08.02.18 16:24:14) 
dosya ismi "Xerox Çok Fonksiyonlu Cihaz tarafından taranmıştır.pdf"

dosya ismini direkt kopyalamıştım ama olmadı.
  • tolga asp  (08.02.18 16:47:30) 
Türkçe karakter sıkıntısı var sanırım. Google'a bakındım ama net bir yanıt bulamadım, başka uzmanlar yardımcı olur belki.


  • cakabo  (08.02.18 17:32:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.