[]

3 aydır geçmeyen faranjit/ ne yapmalı?

Selam,
3 aydır ağır faranjitim. Bu süre zarfında 4 kere doktora gittim. 2 kere antibiyotik kullandım. İlk birbuçuk ayı ağır öksürük ile geçti. Ciğer kaynaklı değil, boğazdan.

Tam iyileştim derken en ufak bir üşümede tekrar nüksediyor. Şimdi soğuk algınlığı meydana geldi ve boğazlarım çok acıyor :/ ikinci antibiyotiğim daha 2 gün evvel bitti halbuki.

Sıcak-soğuk yememeye, acı-ekşiden kaçınmaya dikkat ediyorum.

Ne önerirsiniz? Bir arkadaşım bepanthane ampulü su içine kırıp içmemi tavsiye etti. Kendisi tıp öğrencisi. Bu yapılır mı mesela?

 
sonbahara girdikten itibaren şapkasız dışarı çıkmıcaksın. alnını üşütmüceksin. ince kıyafetle dışarı çıkmayacaksın. tuzlu suyla haftada 2 kere burnuna çekip gargara yapıcaksın. benim bildiklerim bunlar


  • synch  (05.02.18 21:34:17) 
Dikkat ediyorum aslında, tuzlu suyu da deneyeyim :) çok sağolun.


  • kendi kendine yasayan yavrucak  (05.02.18 22:15:11) 
Andorex sprey kullan. Bana iyi geliyor genelde


  • boran79  (06.02.18 01:27:45) 
3 aydir agars ve gecmiyorsa, kronik farenjittir o. Bir kaynak nedeni vardir ve o nedenin bulunmasi lazim. Benim bulunmasi bayagi yillar aldi ornegin; o yuzden savsaklamamak da lazim.
eksisozluk.com

Kronik farenjit firsatci bir hastalik. Vucudunuza baska Bir hastalik girdiginde "Kambersiz dugun olmaz" diye o da geliverir gucsuz buldugu anda.

Reflu kaynakli ise geceleri de alcak yastikla yattiginizda fark etmeden reflu bogazinizi tahris ediyordur; farenjitin iyilesmesi icin reflunun tedavisi gerekir.

Alerjik bir durumsa neye alerjinizin bulundugunu belirlemeden farenjit cok iyilesmez.

Septum deviasyonuz varsa ve ozellikle uyurken agzinizdan nefes aliyorsaniz, agizdan nefes alindigi surece o nefes bogas tahris eder.

Temel neden bulunmadan kalici iyilesme guc. Ancak, antibiyotikle, zencefille gunu kurtarirsiniz. Bende ucuncu senede kisin yasayan soguk hava bilmemnelerine alerji cikti mesela. Bir akrabamda da pamuk carsafa alerji cikti, artik saten carsafta yatiyor. Boyle garip nedenleri de olabiliyor.

Universite hastanesine ya da arastirma hastanesine gidin. O zamana kadar zencefili bol bol ve cesitli sekillerde tuketmeyi, karbonatli gargaralarla bogaz temizlemeyi ve ilik zencefil veya adacayini gargara yaparak icebilirsiniz.
  • aychovsky  (06.02.18 01:42:41 ~ 02:30:13) 
Hem cevap hem entry ayrıntılı olmuş aychovsky,çok teşekkürler.


  • kendi kendine yasayan yavrucak  (06.02.18 02:20:18) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.