[]

nefes darlığı ve alerji testi

yaklaşık bir senedir nefes darlığı çekiyorum. ilk doktora gittiğimde (haydarpaşa numune, yeldeğirmeni polikliniği) göğüs filmi ve solunum testi ile birlikte alerjik astım olduğumu söyledi. anti histaminik (desmont), burun spreyi (mometix aq) ve inhaler (respiro) verdi. ilk aşamada hepsini düzenli kullandım, sonraları ihtiyaç duyduğunda kullan artık dedi doktor. inhaler işe yaramıyor gibi hissettiğim için düzenli kullanamadım. birkaç gün desmont kullandığım zaman nefesim daha iyi oluyor ama şöyle "oh be, dünyalar varmış" diyemiyorum hiç.

doktor alerji testi istemedi hiç, ama ben bu testi yaptırmak ve duruma göre önlem almak istiyorum. bu nefes darlığı hayat kalitemi ciddi anlamda etkiliyor.

şimdi,

- aynı doktora tekrar gidip konuşayım, alerji testi mi isteyeyim?

- başka bir doktora mı gideyim? önereceğiniz bir göğüs hastalıkları uzmanı var mı istanbul'da?

 
aynı şeyleri ben de yaşadım, alerji testi yaptırdım sonunda. alerjim çıktı. mutlaka alerji testi yaptır, sonuca göre önlem alırsın.


  • xvyz  (04.02.18 12:58:52) 
bende de aynı durum vardı. mevsim alerjisi diye geçiştirdiler hep, meğerse başka bir şeye alerjim varmış. doktor tavsiyesi veremeyeceğim ama başka doktora gidin ve muhakkak testi yaptırın.


  • dedimmidemedimmi  (04.02.18 13:09:39 ~ 13:10:20) 
Önce alerji testi tabii ki ancak nefes darlığını tetikleyen şey bazen de üst solunum yolu enfeksiyonları ve buna bağlı rahatsızlıkların alt solunum yolu (ciğerler) bölgesini tetiklemesidir. Bu sebeble sinüzit olur , kronik faranjit olur, orta kulak iltihabı olur bunlrdan birisi varsa geniz akıntısı ile diğer bölgeleri tetikler ve bahsettiğiniz ilaçlar etkisiz kalmaya başlar. Bahsettiğim rahatsızlıklardan birisi dahi varsa önce onları ortadan kaldırın. Ben de benzer şikayetler ile yıllardır astım tedavisi gördüm. Tetikleyen etmenin kulak bürün Boğaz'da olduğu sonucuna vardım. Siz de nefes darlığınızı tetikleyen etkeni iyi teşhis etmeli/ettirmelisiniz.


  • creedwar  (04.02.18 13:20:57) 
alerji testi yaptirin.sigara iciyorsaniz birakin


  • kveldulv  (04.02.18 13:53:02) 
cevaplar için teşekkür ederim. sigarayi bırakalı 5 ay oldu.

o halde eylem planım:

1.farklı bir göğüs hastalıkları uzmanına görünme ve akabinde alerji testi.
2.kulak burun boğaz uzmanına görünme.

uzman / hastane tavsiyesi varsa bekliyorum.
  • gmzo  (04.02.18 14:57:12 ~ 14:57:29) 
bülent tutluoğlu'na gitmiştim, tavsiye ederim.


  • xvyz  (05.02.18 00:06:56) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.