Yds'ye hazırlanma taktiklerine ihtiyacım var.

Nisan'daki sınava hazırlanmak üzere çalışmaya başladım kendimce. 2015 yds den 48.5 buçuk almıştım hiç çalışmadan. Genel olarak fena değil ingilizcem akademik olarak ama sınavın tarzı o zamanlar farklı gelmişti bana. Şimdiki hedef 70-80 i görebilmek. Bana 65 kesin lazım ama. Kafamda çalışma adımlarını şöyle kurguladım.
-ilk adım kelime tekrarı yapmak. yds kelimeleri olarak bir çok pdf döküman buldum. kelimeleri bir üstünden geçerek hatırlamam/öğrenmem gerekiyor sanki.
-kelimelere paralel bir grammer kitabını izlemek. lakin burdan falan da baktığımda bir çok kaynak var açıkcası kafam karışmış durumda önerilere açığım.
-kelime taramasından sonra reading alıştırması yapmam gerek sanki.reader at work var yine aklımda ama burda önerilere açığım. bu reading çalışmasını da grammer kitabıyla paralel yönetebilirim.
-sınava 3 hafta kala deneme/çıkmış soru çözümlerine girmek istiyorum. hem süre kullanımı hem soru tarzına alışabilmem adına.

video izleyerek ya da online test vs çözerek hiç bir zaman bir şeylere çalışamadım. kalem-kağıt benim için önemli. bu adımlarla ilgili önerilere ve eleştirilere ihtiyacım var.

Teşekkürler

Oncelikle YDS'deki S, sinav demek. Yabanci Dil Sinavi Sinavi degil.

  • Traveller  (03.02.18 21:49:35)
kelime reading ile öğrenilir. kelimelerin türkçe karşılıklarını ezberleyip daha sonra reading yapılmaz. anneme versem 20-30 kelimeyi o da ezberler. yapman gereken dediğin gibi reader at work veya benzeri kitap alıp parça içinde kelimenin kullanımını görmek. yds kelimeleri, sınav taktikleri gibi dökümanlarla vakit kaybetme yani.

  • sporty  (03.02.18 22:26:32)
@sporty bu yöntem çok yavaş değil mi kelime öğrenmek için? yani günde anca 10 kelime öğrenilmez mi? hazırlıklar 1 yıl sürüyor. 1 yılda öğrenciler daha fazla kelime öğreniyorlardır. nasıl oluyor?

  • tute  (03.02.18 22:36:11)
@tute

duyuru sahibinin amacı 50'den 70 civarına ulaşmak. kaldı ki günde 10 kelime gayet iyi. reading yanında dil bilgisi çalışıp test de çözecektir elbette. hazırlıkta ise 1 yılda öğrenciler aynı kurda kalmıyorlar. sıfır ingilizceyle beginner başlayan kişi intermediate'a ulaşıyor. intermediate advanced oluyor vs. reading yanında listening ve speaking de çalışılıyor. iki farklı durum.
  • sporty  (03.02.18 23:00:47 ~ 23:01:46)
Önce bir ösym’nin yayınladığı deneme var internette onu çöz.

Baktın çok düşük çıkıyor hala, dediğin gibi kelime-gramer baştan başlarsın. Son 1 ay kala bol bol paragraf sorusu çözmeye başla bence. Malum sınavın %25’i. Zaten onları yaparken hem gramer hem kelime çalışıyor olacaksın.

Sınavda 55-60 civarıysa direkt denemelere giriş ve günde en az 1 saat okuma yap. Gramer ve kelimeden hangisi kötüyse 1 saat de ona bak.

İyi çalışmalar,

Bulduğun belgeleri mail atma şansın var mı bu arada?
  • filmlovepenguin  (04.02.18 00:48:41)